1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naily [24]
3 years ago
9

Write a description of how a diagram can help you solve 2×40

Mathematics
2 answers:
notsponge [240]3 years ago
6 0
A multiplication chart is a type of diagram witch can help you solve that. BTW 2*40=80.
nasty-shy [4]3 years ago
4 0

Let me explain like this .Suppose There are 40 people gathered somewhere for attending an event.Each Person has to be given 2 sweets for their arrival or for showing their presence in the event. Now 40 other woman joined them..Instead of getting two sweets each of them got one sweet.

Solution:   2 sweets × 40 people = 1 sweet × 80 people = 80  

2nd Way:

There are 40 rooms in a building.In  Each room we have to fix two bulbs. So How many bulbs are there in the building.

Solution →→→2 bulbs × 40 room = 80 bulbs

Diagram is depicted below for two parts.

You might be interested in
Paisley's car used 11 gallons to travel 374 miles. How many gallons of gas would she need to travel 442 miles?
katen-ka-za [31]

Answer:

13 gallons

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Wind problem mehng the best com
FrozenT [24]
Ooo yeh daddy f me oooo yeh harder ooo yeh cousin go deeper don’t worry abt the condom it’s Alabama time
3 0
3 years ago
Question 30 The Royal Fruit Company produces two types of fruit drinks. The first type is pure fruit juice, and the second type
Flura [38]

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

The Royal Fruit Company produces two types of fruit drinks. The first type is 65% pure fruit juice, and the second type is 90% pure fruit juice. The company is attempting to produce a fruit drink that contains 85% pure fruit juice. How many pints of each of the two existing types of drink must be used to make 80 pints of a mixture that is 85% pure fruit juice?

Answer: Let x be the number of pints of the first fruit juice (i.e 65%) and y be the number of pints of the second fruit juice (i.e 90%).

Since the total number of pints to make the 85% pure fruit juice is 80, it can be represented using the equation:

x + y = 80                              .                  .                 .    1)

Also, x pints of the first juice = 0.65x, y pints of the second juice = 0.9y and 80 pints of the mixture to be produced = 80(0.85) = 68. Therefore:

0.65x + 0.9y = 68               .                 .                  .        2)

We have to solve equation 1 and 2 simultaneously, first multiply equation 1 by 0.65 to get equation 3:

0.65x + 0.65y = 52            .                  .               .        3)

Subtract equation 3 from 2 and solve for y:

0.25y = 16

y = 16/0.25 = 64

y = 64 pints

Put y = 64 in equation 1:

x + 64 = 80

x = 80 - 64 = 16

x = 16 pints

Therefore 16 pints of the 65% pure fruit juice, and 64 pints of the 90% pure fruit juice is required to make 80 pints of 80% fruit juice.

4 0
3 years ago
Josie deposited $450 in bank account. At begin of month. $35.20 is automatically deducted each month. At end of 4 months how muc
Vedmedyk [2.9K]

Step-by-step explanation:

given,

amount she deposited in bank = $450

amount get automatic deducted each month for her gym membership = $35.20

So, amount of money will left at the end of 4 months = 4 × 35.20 = $140.8

so, $450 - 140.8 = $309.2

therefore, $309.2 amount will remain at the end of 4 months.

3 0
2 years ago
A 4-pint carton of pineapple juice costs $8.08. What is the price per quart?<br><br> $
Elena L [17]

Answer:

2.02

hope this helps

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Prove : (sec θ - tan θ )^2 = 1 - sin θ /1+sin θ
    15·1 answer
  • Evaluate 2x2+y23 for x = 1.5 and y = 3. Show all of your work.
    12·1 answer
  • If f(x)=-12x−3, find x for f(x)=89.
    12·2 answers
  • BRAINLEST PLUS 10 PTS <br> Solve for x pls
    11·1 answer
  • What is 26 1/2 divided by 6 5/8
    13·1 answer
  • Ryan purchase five packs of them are 3 to 6 in each pack. How many sticks of gum does he have?
    6·1 answer
  • Seventh Grade Students
    9·1 answer
  • What is the mDEF? plz help
    5·1 answer
  • Please help ASAP answering any it’s due at 11:15 thank you!
    13·1 answer
  • What is the lowest value of the range of the function
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!