1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr402 [8]
3 years ago
14

A student bought 1 box of crayons and five reams of paper for $54 she bought five boxes of crayons and three 3 reams of paper fo

r $50 what is the cost of each box of crayons and each reams of paper
Mathematics
1 answer:
Orlov [11]3 years ago
7 0
Let c be crayons, and p be paper. 
1c + 5p = $54
5c + 3p = $50
Solve these equations for c and p. 
22p = $220
So p = $10. 
Put this into one of the equations, and solve to find that c = $4

$4 per box of crayons, and $10 per ream of paper. 
You might be interested in
Question 5 of 20
Dmitry_Shevchenko [17]
I’m going to say B I could be wrong
3 0
2 years ago
I’m stuck on this which one is correct ?
stepan [7]
The answer is c. Bcs A + B = 90 [ 35 + 55 = 90]
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chris has an account that pays 3.64% simple interest per year and wants to accumulate $3,080 in interest from it over the next 1
Semenov [28]

Answer:

Step-by-step explanation: A=p(1±r%)>t

A=3,080(1+3.64%)>12

=4730. 200

6 0
2 years ago
If a function is defined by the equation y=12x−32, which equation defines the inverse of this function?
Ivanshal [37]

Answer:

A. Y=2x+3

Step-by-step explanation:

because im right

7 0
2 years ago
Applying Math
Feliz [49]
The answer is because 3 squared =9
7 0
3 years ago
Other questions:
  • ABC has interior angles with measures 130°, x°, and 15°, and △DEF has interior angles with measures 35°, 15°, and y°.
    12·1 answer
  • How can you get 2 17/20 from 2.85
    8·1 answer
  • The table shows the solution to the equation |2x − 5| − 2 = 3:
    7·1 answer
  • Whats 15,677 and 30,944 and 87,142 and 62,763 round to the nearest ten thousands
    11·1 answer
  • Aanya wrote the four equations that are shown below. She examined them, without solving them, to determine which has exactly one
    9·2 answers
  • :O o.m.g follow thebadgunner on twitch
    9·2 answers
  • Kevin wants to purchase a new car that costs $10,000. Every week he saves up $250. It has been 30 weeks. How much money does he
    5·1 answer
  • Marty owns a motorcycle and does not like to put
    13·1 answer
  • Please help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    14·2 answers
  • If two friends invested in a ratio of 2:3 and earned a profit of Rs. 25,000 on their investments, then the smaller share of the
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!