1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa05 [86]
3 years ago
10

Given f(x)=-4x+7 find f(2) how do i slove this

Mathematics
1 answer:
yan [13]3 years ago
8 0

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

given f(x)=-4x+7 find f(2)

f(2) means question : if x=2, f(2)=?

f(2)= -4x2+7=-1

You might be interested in
Mark shoveled 1/8 ton of gravel in 1/4 hour. What was his average rate of shoveling in tons per hour?
mel-nik [20]

Answer:

1/2 tons of gravel per hour

Step-by-step explanation:

1/8=1/4

2/8=2/4

3/8=3/4

4/8 or 1/2 = 4/4 or 1

4 0
3 years ago
What is the equation of this line?<br> o y = -1/4x<br> o y = – 4x<br> o y = 1/4x<br> O y = 4x
Kitty [74]

Answer:

<h2>Its C. y = 1/4x</h2>

Step-by-step explanation:

Look at the line. See where it attaches at one point and look where it attaches to another, for example, in this expression, it attaches to (0,0) and (4,-1). Then do rise over run, or y over x. This means to do this- y2 - y1 divided by x2 - x1. First, do -1 - 0. Its a double negative, so it becomes positive, thus making it 1 - 0, which is still 1. Then do 4 - 0, which is still 4. Divide 1 by 4, turn it to a fraction, and boom, you've got 1/4x.

Hope this helps!!!!![?][?][?]

8 0
3 years ago
I’m in need of serious help I don’t know how to do this
Illusion [34]

Answer:

Line A, (horizontal slope), Line B, (Negative slope) Line C, (Vertical slope) Line D, (Undefined slope)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help pls ill give extra points
Nadya [2.5K]
Suzuki after line 3 where it says 42 / 5 +16 she shouldn’t have added 5 and 16 she needs to follow pemdas and do 42/5 which is 8.4 then she needs to add 8.4 and 16 to get an answer of 24.4
6 0
3 years ago
if bought 15 caterpillars for $3.00, how much was each caterpillar (find the unit rate for price per caterpillar)
Mashutka [201]

Answer:

20 cents

Step-by-step explanation:

Divide 3 dollars by 15 caterpillars.

3/15 = 0.2

20 cents

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help!! please! Will mark Brainliest!
    9·1 answer
  • Gwendoline has 17 tonnes of jam. She give exactly one-sixth to lucinda.
    11·1 answer
  • I am once again asking for your mathematical support​
    5·1 answer
  • Using this table, calculate the profit at each level of running shoe inserts production.
    5·2 answers
  • A waterfall in a park is located 6 miles east and 3 miles north of the visitors center. There is a picnic site 1 mile east and 2
    15·1 answer
  • Need help with question 5. Anything is appreciated :))
    9·2 answers
  • Find the area of the figure.
    7·2 answers
  • What is the area of the rectangle?<br> 2 feet<br> 6 feet<br> square feet
    11·1 answer
  • Which represents an exterior angle of triangle XYZ?
    5·2 answers
  • What is the length of side x?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!