1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lapo4ka [179]
3 years ago
10

004 It takes Jinny 56 minutes to drive to her friend's house.She drove 15 minutes and then stopped at a store.She then drove ano

ther 10 minutes.What do you need to do to find the amount of time she has left to drive?
Mathematics
1 answer:
tekilochka [14]3 years ago
6 0
You add the time she already drove (15+10) and get 25

56-25 = 31 minutes left.
Now if the 56 minute trip includes the stop at the store, we are OK with that answer.  If not, then we have to know how long she stopped at the store and add it onto 31 minutes.
You might be interested in
If 4 gal of premium unleaded gasoline costs $15.04, how much would it cost to completely fill a tank whose capacity is 9-gal?
Sveta_85 [38]

Answer:

$33.84 cents

Step-by-step explanation:

Given the following question:

4 gallons = 15.04
1 gallon = ?

How much for 9 gallons?

To find the answer we have to find how much one-gallon costs since we already know how much it costs for 4 gallons of this unleaded gasoline.

15.04\div4
15.04\div4=3.76
=3.76

One gallon of this gasoline costs $3.76 now we need to find how much it costs for 9 gallons.

3.76\times9=33.84
=33.84

For nine gallons of gasoline it will cost you "$33.84 cents."

Hope this helps.

4 0
2 years ago
Abby has to measure the weight of objects in pounds for her homework, but she only has a scale that measures ounces. If she find
liraira [26]

Answer: 3 pounds

Step-by-step explanation: 1 pound=16 ounces

Now that you know what the conversion from ounces to pounds is, you just have to divide the number of ounces in the problem (48) by 16.

48÷16=3

8 0
3 years ago
A leg of a right triangle measures 63 yards,
erma4kov [3.2K]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rectangular box is to have a square base and a volume of 20 ft3. If the material for the base costs $0.30 per square foot, the
fomenos

Answer:

Step-by-step explanation:

Im sorry i dont really know ur anwer.  Hope someone else can help you.

8 0
3 years ago
Find the value of x that makes m||n. (7x - 23) (11x + 23)
umka2103 [35]

(7x - 23)° + (11x + 23)° = 180°

7x - 23° + 11x + 23° = 180°

18x = 180° / : 18

x = 10°

5 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 5 lead male roles and 4 lead female roles. If you must seat the male leads together, the female leads together, the 3
    15·2 answers
  • What is 120 percent of 50?
    6·2 answers
  • Find the slope of (4,7), (-6,4)​
    15·2 answers
  • Which of the following ratios would form a proportion with2/3?
    13·1 answer
  • Here is an addition sentence.
    5·1 answer
  • How many 2/3 pieces can you cut from a 10 foot long board
    5·1 answer
  • SheeeeeeeshI MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE
    11·2 answers
  • The body of a great roadrunner is 16 in. Long and the tail is 8 in. Long. The total length of a great roadrunner is 4 times long
    15·1 answer
  • What is the distance between the two points? (-18, -6) & (-18,-1)
    12·2 answers
  • Simplify the following absolute value expression.<br> -|2-(-3)|
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!