1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashcka [7]
3 years ago
13

Paco needs at least 3/8 yard of twine to build a model ship. how much twine could he buy.

Mathematics
2 answers:
kolezko [41]3 years ago
7 0

Answer:

Option: c is correct.

Step-by-step explanation:

We are given that paco needs at least 3/8 yard of twine to build a model ship.

that is we require twine of amount greater than 3/8 yards.

<em>now we need to check among the given options which quantity is greater than 3/8 yards.</em>

a)

3/10 yard.

As we know that for two rational numbers with the same numerator but with different denominator the number whose denominator is smaller is a greater quantity.

Hence 3/10 < 3/8

Hence option a is incorrect.

b)

1/4 yard

As to compare to rational numbers we have to either make the numerator equal or their denominator equal. Hence here we multiply and divide 1/4 by 2 to get 8 in the denominator.

\dfrac{1}{4}\times\dfrac{2}{2}=\dfrac{2}{8}

as 2/8 < 3/8

since the denominator is same and the number with the same denominator but with different numerator are compared as whose numerator is greater is a greater quantity.

Hence option b is incorrect.

c)

3/4 yard

Clearly both the numbers have the same numerator but different denominator and we know that for two rational numbers with the same numerator but with different denominator the number whose denominator is smaller is a greater quantity.

Hence 3/8 < 3/4

Hence, option c is correct.

d)

1/8 yard

clearly both the numbers have the same denominator and we know that for two rational numbers withe same denominator but with different numerator the number whose numerator is smaller is a smaller quantity.

Hence, 1/8 < 3/8

Hence, option d is incorrect.



Lady bird [3.3K]3 years ago
5 0
3/4 Because it is the only one that if bought, would be sufficient to supply the 3/8. It is the only one that if subtracted by 3/8, would not be negative.
You might be interested in
What type of angle is
mash [69]

Answer:

I'm really sorry I can't tell you the answer because you have to measure the angle by yourself using a protractor. But I gave you information about types of angles if you got the degree of angles ( e.g 90 degrees). Hope it helped.

Step-by-step explanation:

acute angle-an angle between 0 and 90 degrees  

right angle-an 90 degree angle  

obtuse angle-an angle between 90 and 180 degrees  

straight angle-a 180 degree angle  

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Justin weighted 8lb 12oz when he was born at his two week check-up he had gained 8oz what was his new weight in pounds and ounce
avanturin [10]
The answer is 9 lbs and 4 oz
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 778,400,000 in scientific notation?
FinnZ [79.3K]

When working with very large or very small numbers, scientists, mathematicians, and engineers use scientific notation to express these quantities. Scientific notation is a mathematical abbreviation, based on the idea that it is easier to read an exponent than to count many zeros in a number. Very large or very small numbers need less space when written in scientific notation because the position values ​​are expressed as powers of 10. Calculations with long numbers are easier to do when using scientific notation

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the MAD of the numbers (Round to the nearest tenth.)<br><br> 9,7,6,8,6,6
uranmaximum [27]

Answer:

The MAD is 1

Step-by-step explanation:

See attached picture

6 0
3 years ago
Cheri paid $6.50 for the bunch of grapes with the weight of 2.5 pounds. What is the price per pound?
kotegsom [21]
It would be $2.6 (or $2.60) per pound.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me
    14·2 answers
  • 7 1/2 lb =_oz<br> please help me
    8·1 answer
  • Match each feature of epic poetry to the detail from gilgamesh that illustrates it
    14·2 answers
  • A 16-inch candle is lit and burns at a constant rate of 0.8 inches per hour. Let t represent the number of hours since the candl
    10·1 answer
  • 17/7=3x + 2(5) / 3x - 2(5)​
    6·1 answer
  • Albert makes 20 kg of sweets in 5 weeks. If he continued to make sweets, how much would he have after 10 weeks?
    14·1 answer
  • A group of 4 friends go out for dinner and the total cost of the dinner is $200. They use a $40 coupon before splitting the bill
    6·2 answers
  • 4) On Monday Elaine ran 5 miles and 3 laps around a trail. On Tuesday she ran 6 miles and 2 laps around a trail. She ran the sam
    6·1 answer
  • What is 3/4% written as an equivalent fraction? I already got the decimal part, I just need the fraction.
    6·1 answer
  • Salim wants to survey the students at his middle school about how much time they spend on homework. he will interview a sample o
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!