1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leviafan [203]
3 years ago
9

I need help with the white sheet and the blue sheet

Mathematics
2 answers:
antiseptic1488 [7]3 years ago
5 0

White paper:

Equation:

Area of Paper:

P(P)   =     27(27)  

=      729


Area of Triangles:

4(B)(H) / 2

4(9)(9) / 2  

=    6


Area of Square Cutout:

(9)(9)

=     81



Area of Sketch:  =====>  Area of Paper    -      Triangles    -     Square Cut Outs

Area of Sketch:

729   -    162      -     81

567    -     81

Therefore,  Your  Answer   Area of Sketch  ========>   486in^2










Green Sheet:

6):    2/3     -    1/2

2/3   -  1/2

2/3   +     -1/2

4/6     +    -3/6

4    +     -3 / 6

Answer=======>   Letter Choice, (B)   1/6           (Decimal:    0.166667)




7):  600 *  2/3

1200/3

Answer  =====>  Letter Choice, (C)  400 women


8):    5/2   =      z/12

Cross Multiply:

5/2    =   z/12

(5) *  (12)      =      z  *    (2)

60      =     2z

Flip Equation:

2z    =    60

Divide both sides by 2:

2z/2     =     60/2

z         =    30

Answer  ======>  Letter Choice, (D)  30 Skateboards




9):  9.50    +    7.00     -    3.80      -     0.65

16.50      -      3.8       -     0.65

12.70        -      0.65

Answer   =======>   Letter Choice, (C)    $12.05    received for allowance



10):      179.97/3

Answer ========>  each  DVD Would have Cost's =========>    $59.99


Therefore,   Letter Choice (D),  None of The Above.





Hope that helps!!!!                                       : )



Mrac [35]3 years ago
4 0
Number 10 is d and i’ll try 9 give me a minute lol
You might be interested in
Solve -2x + 13 = -7x + 28
SpyIntel [72]

Answer:

The answer would be 46x

Step-by-step explanation:

-2x+13=11

-7x+28=35

46x

8 0
3 years ago
the cost to operate a certain aircraft is $255 per hour the algebraic expression 255t gives the total cost to operate the aircra
Temka [501]

Answer:

Total cost for 2.80 hours = ($255/hr)(2.80 hrs) = $714.

Step-by-step explanation:

Multiply this hourly rate by the elapsed time (2.80 hours):

Total cost for 2.80 hours = ($255/hr)(2.80 hrs) = $714.

3 0
2 years ago
7 + (4 + 6) = 7+n name the propeerty
snow_tiger [21]

Answer:

n=15

Step-by-step explanation:

7+(4+6)=7+n

28+6=7+n

22=7+n

22-7=n

15=n

8 0
3 years ago
PLZ HELP SO CONFUSED
NeX [460]

Answer:

Step-by-step explanation:

Range is the set of value that corresponds with the domain

range=2

domain is (-∞,∞) all real numbers

6 0
3 years ago
Some one please help me with this 3 part assignment. I will give you as many points as you want. Just please do it correctly. Th
dsp73
The complete question in the attached figure
A) How much material does he need to cover one rectangular side of the tent?
to cover the rectangular side ABCD, calculate the area
Area=CD*AC=9*6=54 ft²
the answer part A is 54 ft²

B) <span>If David’s dad wanted to re-cover the whole tent, how much material would he need? 

the area total=2*[Area ABCD]+2*[Area ACE]

</span>Area ABCD=9*6=54 ft²
Area ACE=(1/2)*7*6=21 ft²
the area total=2*[54]+2*[21]=150 ft²

the answer part B is 150 ft²

C) <span>If David found a roll of tent material in the garage that was 65 ft2, would he have enough material to cover the entire tent? Explain your reasoning.

to cover the entire tent is required 150 </span>ft²
150 ft²> 65 ft²------> David not have enough material to cover the entire tent
<span>
the answer part C is 
</span>David not have enough material to cover the entire tent

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the slope of the line passing through the points (3, 8) and (-2, 5).
    8·2 answers
  • Want brainliest then answer this question
    7·1 answer
  • The width of kevin's yard is three times the width of his garage, increased by 12 feet. What expression describes the width of k
    7·1 answer
  • Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce
    8·1 answer
  • The function for finding the population growth in Liverpool is given by f(t) = 35(1.2)t. What is the initial population? 0.2 35
    8·1 answer
  • Help plese I hope the pic works
    11·1 answer
  • Complete each ratio table.
    7·2 answers
  • Write 1 ordered pair excluding the y-intercept given the slope and y-int. of this line.
    8·1 answer
  • Solve for X.<br><br> 3x – 1 = 2x – 1<br><br> (please help! I'm confused on the last step.)​
    13·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the points (0, -1)(0,−1) and (6, 1)(6,1)?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!