1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
chubhunter [2.5K]
3 years ago
15

Compare the values of the underline 6,300 and 530

Mathematics
2 answers:
alisha [4.7K]3 years ago
7 0
The value of 3 in 6,300 is 10 times the value of 3 in 530. And your welcome.
natka813 [3]3 years ago
4 0

Answer:

The value of 3 in 6,300 is 10 times the value of 3 in 530.

Step-by-step explanation:

Given  :6,300 and 530

To find : Compare the values of the underline digits.

Solution : We have given 6,300 and 530

In 6,300

Value of 3 in 6,300 is 3 hundred = 300.

Value of 3 in 530 is 3 tens = 30.

3 hundred is 10 times of thirty

So, The value of 3 in 6,300 is 10 times the value of 3 in 530.

Therefore,  The value of 3 in 6,300 is 10 times the value of 3 in 530.

You might be interested in
I bought 10 piece chicken nuggets (400 calories) I ate 8 and left the 2 how much calories did I consume???
aivan3 [116]
400 divided by 10 is 40
Then you multiply 8 by 40 because you ate ate chicken nuggets
You should get 320
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I really need help with the last one if you could help it would be awesome! Tysm.
gladu [14]

it’s the second one..................

5 0
2 years ago
PLEASE HELP<br> ANSWER SERIOUSLY
alex41 [277]

Answer:

raise a product to a power.

you first simplify the parenthesis in the numerator by raising 2 by the power of three and multiplying the exponents.

i suck at explaining, but after the first step the expression looks like:

(\frac{8r^{6}t^{3}  }{4t^{2} })^{2}

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I need help ill give brainiest
Gnoma [55]

Answer:

9 ft

Step-by-step explanation:

its volume is equal to the area by height;

(2.5 x 3)h = 67.5

h = 9ft

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
(2a+9b-7).(-8)=help​
musickatia [10]

Answer:

(-16a)-72b+56

Step-by-step explanation:

Multiply 8 to each number

Hope this helped :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • A restaurant made more than $80,000 but less than $90,000 last month. There is a 6 in the ones place, a 3 in the thousands place
    6·1 answer
  • What does x equal?????
    7·1 answer
  • Janina spent 3/4 of her allowance at the mall of the money spent at the mall half of that was spent on earphones what part of he
    15·2 answers
  • What is your estimate for the total number of hairs on your head?
    13·2 answers
  • F(x) x2+5x-4<br>rewrite each equation in vertex form
    6·2 answers
  • Megan is placing fifteen 1-foot by 1-foot stepping stones in her garden. The garden is 10 feet wide and 15 feet long.
    6·2 answers
  • Find the area of a circle with a radius of 6 ft. Round off your answer to one decimal point. (The formula for the area of a circ
    13·1 answer
  • HELP ASAP PLS RN!
    5·1 answer
  • If negative 3 is the in what is the out
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!