1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mariarad [96]
3 years ago
9

Berto has $12 to put gas in his car. If gas costs $3.75 per gallon, which ordered pair on the graph of the line relating number

of gallons of gas, x, to the total cost of the gas, y, includes the greatest amount of gas Berto can buy?
Mathematics
2 answers:
Nikolay [14]3 years ago
5 0
<span>number of gallons of gas, x
</span><span>total cost of the gas, y
</span>
3.75x <= 12
       x <= 3.2

<span>The greatest amount of gas Berto can buy is 3.2 gallons</span>
Brrunno [24]3 years ago
4 0

Answer:

(3.2, 12)

Step-by-step explanation:

Total cost for gas = $12

Cost per gallon = $3.75

Letting total cost of gas be y and number of gallons be x, maximum number of gallons of gas he can buy would be ;

Total cost of gas/ cost per gallon = 12 / 3.75 = 3.2 gallons

Therefore , the coordinate pair (x, y) = (3.2, 12)

You might be interested in
What is the area of the front view of the hat ?
geniusboy [140]
The answer is 253.............
8 0
3 years ago
Write an equation of the line that passes through the given point and is (a) parallel and (b) perpendicular to the given line.
ArbitrLikvidat [17]
A) y= -4x+3
b) y= 1/4x+3
3 0
2 years ago
A class of 12 girls and 14 boys is going to choose 3 students to represent them in student government. Allie suggested that the
Westkost [7]
The body because everyone has an equal chance
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Laura has $30 to spend on food for the week. Which inequality represents this? x &lt; 30 x &lt; 30 x &gt; 30 x &gt; 30
steposvetlana [31]

In the given question Laura has $30 to spend on food for the week.

According to the question we have to set the inequality between total amount and amount spent on food.

Amount spend by Laura on food for the week = $30

Let the amount spent by Laura on food be x

So she has to spend up to $30

So inequality will be x\leqslant 30

So option b is the answer

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x. <br>2(3 + x) = 5x + 54<br><br>A. 17<br>B. 16<br>C. -16<br>D. -17​
nataly862011 [7]

Answer:

X= -12

Step-by-step explanation:

Hope this helps please make me the brainliest!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If X parallel Y and Y parallel Z then​
    5·1 answer
  • Someone please help with my homework idk what to do
    14·1 answer
  • What the decimal place for 423
    12·1 answer
  • Y = -1/3x + 5<br> X = -3
    15·2 answers
  • What is the inequality x+5&lt;2
    13·2 answers
  • Shelly believes the honor roll students at her school have an unfair advantage in being assigned to the math class they request.
    8·1 answer
  • Are the given values in the table enough information to show an exponential function instead of a linear function? If not, expla
    11·1 answer
  • What is the approximate length of hypotenuse with a 35 degree angle and one leg is 12
    13·1 answer
  • Help plzzzzzzzzz ASAP
    15·1 answer
  • 30 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!