1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mihalych1998 [28]
3 years ago
10

Jane purchased a prepaid phone card for $30. Long distance calls cost 8 cents a minute. Jane used her card only once to make a l

ong distance call. If the remaining credit on her card is $26.48, how many minutes did her call last?
Mathematics
1 answer:
Pavlova-9 [17]3 years ago
7 0
30$ - 26.48$ = 3.52$

3.52$ / 0.08$ = 44 minutes
You might be interested in
Apples cost $0.95 per pound. How much would 1.6 pounds of apples cost
Setler79 [48]

\bf \begin{array}{ccll} \$&lbs\\ \cline{1-2} 0.95&1\\ x&1.6 \end{array}\implies \cfrac{0.95}{x}=\cfrac{1}{1.6}\implies 1.52=x

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify.<br><br> (-4b^3+b-1)+(6b-6)
MissTica
<span> -4b3 + 7b - 7
that is the answer for you </span><span />
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Two fair six sided dice are rolled. What is the probability that the sum of the two dice is 5?
Travka [436]

Answer:

1/12

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer when you simplify it?<img src="https://tex.z-dn.net/?f=7%5E%7B2%7D%20%2B2%28%5Csqrt%7B81%7D%20%2B%5Csqrt%7B49
Vesna [10]
The answer should be 81
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help, I am not familiar with this.
tekilochka [14]

Answer:

the first did it correct

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the area of this triangle?
    9·2 answers
  • If 3x + 9y = 21 , find the value of 4(x + 3y)
    7·1 answer
  • What is 1 7/4 + 3 7/8?
    11·2 answers
  • Can somebody do this without a calculator please?
    10·1 answer
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • Tom has $10 that he wants to use to buy pens and pencils. However, he does not want to buy more pens than pencils. A pen costs $
    8·1 answer
  • What is the definition of rate?
    7·1 answer
  • 1/3 + a = 5/4 what is a
    14·2 answers
  • If it takes 14 cup of flour to make 16 of a cake, how many cups of flour are needed to make a whole cake?
    13·1 answer
  • 22. The height of a projectile as a function of time
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!