1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
3 years ago
11

A recipe for cake calls for 5.25 deciliters of milk. How many liters of milk are needed for the cake?

Mathematics
1 answer:
Aneli [31]3 years ago
3 0
There are 10 deciliters in 1 liter (deci means 10).

Divide 5.25 by 10 to find how many liters are needed.

5.25/10 = 0.525

0.525 liters of milk are needed for the cake.
You might be interested in
5 + 11x - 16^2<br><br> What is the answer
lidiya [134]
251+11x that’s the answer
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If y varies directly as x, and y is 20 when x is 4, what is the constant of variation for this relation?
Ludmilka [50]

Answer:

Step-by-step explanation:

y = k*x                    This is the formula for a direct variation.

  • y = 20
  • x = 4                        Substitute these values into the direct variation

20 = 4 * k                        Divide by 4

20/4 = 4k/4

k = 5

Answer: the constant of variation is 5

7 0
2 years ago
Leah has a collection of 36 baseball cards. She..
Evgesh-ka [11]

Answer:

She gave away 24 cards

Step-by-step explanation:

(36)*(\frac{2}{3})=24

8 0
3 years ago
If you get a check for $289.25 a week, how much will you have made it at the end of the month
ankoles [38]
1,157 a month has approximate of 4 weeks so
289.25 x 4 = 1,157
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with 3 and 4 :))
igomit [66]

Ah so your confused? I got you fam let me explain. So it would be best to start in the middle then graph the coordinates, move those coordinates 6 right then 5 up for the first one. Then do the same thing for the other but move them 8 left and down once.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Change to standard form 9.071x10^-6
    8·1 answer
  • In the expression 12a + 5, identify the coefficient.
    11·1 answer
  • X - 3 &gt;7<br><br> Quick pls answer
    5·2 answers
  • The quotient of x and 4
    6·1 answer
  • What is the missing angle?
    15·2 answers
  • Help plz help plz help plz help plz​
    5·2 answers
  • Help and i will give brainiest if you answer them all if random will report
    12·2 answers
  • Which ordered pair would fall in the first quadrant of the coordinate plane?
    12·1 answer
  • Carlos wants to have an average of
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!