1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nirvana33 [79]
3 years ago
5

A(n) project team should consist of a number of individuals who are experienced in one or multiple facets of the technical and n

ontechnical areas.
(A) True
(B) False
Business
1 answer:
Finger [1]3 years ago
8 0

Answer: <em>True</em>

Explanation:

A project team is referred to as a team whose members usually belong to different groups,i.e.one with technical background and others with non-technical background also play different roles and have functions. A project team can be further divided into parts or sub-teams. Usually, these teams are used for a defined period.

You might be interested in
Sparky Corporation uses the FIFO method of process costing. The following information is available for February in its Molding D
love history [14]

Answer:

The cost per equivalent unit of materials is $2.28

Explanation:

The Concept of Equivalent units measures the number of units complete to the extent of the input elements added during production.

The FIFO method in Process costing Accounts for Costs only incurred during the Manufacturing Period. Also, The Opening Work In Process is Assumed to be completed first.

<em>The First Step is to Calculate the Total Equivalent Units of Production for Raw Materials :</em>

To finish Opening Work In Process (34,000 × 0%)         =        0

Started and Completed ((153,000 - 34,000) × 100% )     =  119,000

Closing Work In Process (34,500 × 100%)                       =   34,500

Total Equivalent Units of Production                               =   153,500

<em>The Next and Final Step is to calculate the cost per equivalent unit of materials.</em>

Cost per equivalent unit = Total Cost During the Current Period / Total Equivalent Units of Production

                                           = $349,625 / 153,500

                                           = $2.2776872

                                           = $2.28 (2 decimal places)

Conclusion :

The cost per equivalent unit of materials is $2.28

7 0
3 years ago
In 2016 Whitney's Cafe had a total revenue of $136,900. In 2017 Whitney's Cafe had a total revenue of $175,200. Complete the fol
Alexeev081 [22]

Answer:

1.28 times

Explanation:

How many times as large the revenue generated in 2017 is compared to that of 2016 can be derived from the division of the revenues for both years.

Given that the total revenue for 2017 is $175,200 and that for 2016 is $136,900

The number of times 2017 revenue is as large as that of 2016

= $175,200/$136,900

= 1.28 times

4 0
4 years ago
Your business has purchased 500 pizza pans, 60 kg of sauce, 100 kg of cheese, 2.5 kg of basil, 2.5 kg of oregano, 5 kg of yeast,
adelina 88 [10]

Answer:

400 pizzas

Explanation:

The complete question would be:

<em>You are going into the business of making pizzas. The following is the list of ingredients to make ONE pizza: </em>

<em>400 g flour           50 mL water </em>

<em>10 g yeast             120 g sauce </em>

<em>250 g cheese       5 g oregano </em>

<em>5 g basil </em>

<em>Your business has purchased 500 pizza pans, 60 kg of sauce, 100 kg of cheese, 2.5 kg of basil, 2.5 kg of oregano, 5 kg of yeast, and 200 kg of flour. You have as much water as you need. How many pizzas can you make? </em>

You are going to have to make a couple of conversions to do this. Since everything you need is indicated in grams, we first need to convert everything you have in grams.

There are 1,000 g in 1 kg. So now we convert them all:

60 kg of sauce

60kg \times \dfrac{1,000g}{1kg} = 60,000g

100 kg of cheese

100kg \times \dfrac{1,000g}{1kg} = 100,000g

2.5 kg of basil

2.5kg \times \dfrac{1,000g}{1kg} = 2,500g

2.5 kg of oregano

2.5kg \times \dfrac{1,000g}{1kg} = 2,500g

5 kg of yeast

5kg \times \dfrac{1,000g}{1kg} = 5,000g

200 kg of flour

200kg \times \dfrac{1,000g}{1kg} = 200,000g

So now that we know what we have, we determine how many pizzas we can make with the amount of each ingredient. We get the ratio of each ingredient to one pizza to determine how many we can make:

<u>Flour:</u>

Available: 200,000g

Needed: 400g

200,000g\ of\ flour\times\dfrac{1\ pizza}{400g\ of\ flour} = 500\ pizzas

<u>Yeast:</u>

Available: 5,000g

Needed: 10g

5,000g\ of\ yeast\times\dfrac{1\ pizza}{10g\ of\ yeast} = 500\ pizzas

<u>Cheese:</u>

Available: 100,000g

Needed: 250g

100,000g\ of\ cheese\times\dfrac{1\ pizza}{250g\ of\ cheese} = 400\ pizzas

<u>Basil:</u>

Available: 2,500g

Needed: 5g

<u />2,500g\ of\ basil\times\dfrac{1\ pizza}{5g\ of\ yeast} = 500\ pizzas<u />

<u>Sauce:</u>

Available: 60,000g

Needed: 120g

<u />60,000g\ of\ sauce\times\dfrac{1\ pizza}{120g\ of\ sauce} = 500\ pizzas<u />

<u>Oregano:</u>

Available: 2,500g

Needed: 5g

<u />2,500g\ of\ oregano\times\dfrac{1\ pizza}{5g\ of\ oregano} = 500\ pizzas<u />

We do not need to consider water, because it will provide as many as we will need.

So here we see that all but one ingredient is able to yield 500 pizzas. Cheese is the only one that yields less than 500, specifically 400 only. This is your limiting ingredient and this ingredient determines how many pizzas you can make. Because when you run out of cheese, you can no longer make a pizza.

4 0
3 years ago
Knowledge Check 01 Feline Watch Company makes wrist watches out of silver metal sheets. Feline sold 200 watches in the month of
anastassius [24]

Answer:

the number of watches to be produced in July is 500

Explanation:

The calculation of the number of watches to be produced in July is given below;

Units Expected to be sale 400  

Add: Desired ending inventory 300 (50% of 600)

Total available 700  

Less: Beginning Inventory -200  

Units to be produced 500

Hence, the number of watches to be produced in July is 500

6 0
3 years ago
On July 1, Sterns Co. acquired patent rights for $36,000. The patent has a useful life of 6 years and a legal life of 15 years.
Komok [63]

Answer:

Dr Amortization Expense $3,000

Cr Patents $3,000

Explanation:

Preparation of the journal adjusting entry on December 31 to recognize the amortization.

Dec. 31

Dr Amortization Expense $3,000

Cr Patents $3,000

(To record Amortization)

Amortization=(Patent rights/Useful life)*6/12

Amortization=($36,000/6)*6/12

Amortization=$3,000

(July 1 to Dec 31 =6months)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Fair Oaks Farms’ manure management, specifically the use of cow manure to power their facilities and fuel their milk tankers, is
    11·1 answer
  • The board of directors of McKay Company has approved a 20% stock dividend. The firm currently has net income of $900,000. There
    15·1 answer
  • 1. The 1924 name change from The Computing, Tabulating, and Recording Company to the International Business Machines was done in
    9·1 answer
  • South central airlines (sca) operates a commuter flight between atlanta and charlotte. the regional jet holds 50 passengers and
    14·1 answer
  • Winston Churchill was born when his father entered Parliament dependent or independent
    13·1 answer
  • Identify which qualitative characteristic of accounting information is best described in each item below. (Do not use relevance
    7·1 answer
  • Brand equity is the added value a brand name gives to a product beyond the functional benefits provided. This value has two dist
    12·1 answer
  • Using the sequential method, Pone Hill Company allocates Janitorial Department costs based on square footage serviced. It alloca
    5·1 answer
  • We opened the doors to Data Driven Donuts last year. What type of analysis tells us how we performed the first year?
    6·1 answer
  • If the world price for a good exceeds the before-trade domestic price for a good, then that country must have.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!