Answer:
7:9
Step-by-step explanation:
Just divide 35 and 45 by 5.
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Hope this helped!
Answer:
The triangle angle rule says that all of the angles in a triangle will add up to equal 180. So to find x we subtract the given angles ( 45 and 60 in this case) from 180.
x = 180-60-45
180-60-45=75
so x = 75
To find y we know that angle x and and y are angles formed on a straight line that are split up by a triangle segment. These angles are called supplementary angles which add up to equal 180.
So knowing that angle x = 75 we can find angle y by subtracting 75 from 180
180-75=105 so y = 105
Another way we could solve for y is the exterior triangle rule
This rule states that an exterior angle of a triangle is equal to the two opposite interior angles
so y = 45 + 65
45 + 65=105
so y = 105
Step-by-step explanation:
I'm pretty sure the answer is D. because I don't think anyone would want to take their total meal cost and then multiply it by their tip to make it even larger. You would just add the tip to the meal cost.
I am so so so sorry I do not know the answer but I might later in the shool year