1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lys-0071 [83]
3 years ago
15

A customer buys five cans of baked beans, four packets of brown sugar and two packets of biscuits from a supermarket.He gives th

e cashier R150.00 and gets R26.00 in change. A can of baked beans costs half as much as a packet of biscuits whilst a packet of sugar is R3.00 cheaper than a packet of biscuits.
1.How much did all the items cost?
2.Calculate the cost of a can of baked beans, a packet of sugar and a packet of biscuits.
3.How much will 8 cans of baked beans,1 packet of sugar and 6 packets of biscuits cost?
Mathematics
1 answer:
Naily [24]3 years ago
7 0
Can of baked beans = x 
packet of brown sugar = y
packet of biscuit = z

5x + 4y + 2z = 150 - 26 ⇒ 5x + 4y + 2z = 124 is the total cost of all items.

can of baked beans = x = 1/2 of z
packet of sugar = y = z - 3

5(z/2) + 4(z-3) + 2z = 124
5z/2 + 4z - 12 + 2z = 124
5z/2 + 6z = 124 + 12
2(5z/2 + 6z) = 2(136)
5z + 12z = 272
17z = 272
z = 16 cost of a packet of biscuit.

x = 1/2 of z = 16/2 = 8 cost of a can of baked beans
y = z - 3 = 16 - 3 = 13 cost of a packet of sugar

5x + 4y + 2z = 124
5(8) + 4(13) + 2(16) = 124
40 + 52 + 32 = 124
124 = 124

8(8) + 1(13) + 6(16) = 64 + 13 + 96 = 173 total cost on question 3.
You might be interested in
What is 18 x 9.24 step by step?
Tanzania [10]

Answer: 166.32

Step-by-step explanation: multiply 18 by 9 first. (162) then multiply the decimal numbers. Then at that to the previous product.

7 0
2 years ago
Which equation can be used to solve X in the following diagram?
nata0808 [166]

The answer is

A) 6x+12x+90=180

Here's x

18x=180-90

18x=90

x=90/18

x=5

3 0
3 years ago
Juanita is making necklaces to give as presents. She plans to put 15 beads on each necklace. Beadsare sold in packages of 20. Wh
PtichkaEL [24]
3 packages because you'll have 15 beads left over. which would complete the use of the packages
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the total cost of 0.5 pound of peaches selling for $0.80 per pound and 0.7 pound of oranges selling for $0.90 per pound?
swat32
Given situation : 0.5 pound of peaches selling for 0.80 dollars/ pound 0.7 pound of oranges selling for 0.90 dollars / pound. Solution Given number 1 : Peaches => 0.5 pound = meaning, ½ pound is available, And 1 pound of it costs 0.80 dollars. Let’s solve: => 0.80 dollars * 0.5 => 0.40 dollars – the price of the peaches. Given number 2 : Oranges => 0.7 pounds of oranges, meaning less than 1 pound. And 1 pound costs 0.90 dollars Let’s solve to get the anwer => 0.7 * .90 => 0.63 dollars – the costs of 0.7 pounds of oranges,
7 0
2 years ago
27.2g / 2.0 cm^3<br><br><br>and<br><br><br>(2.04 x 10^-4) x (2.34 x 10^-3)
sineoko [7]

Answer:

the first one is 3.4

Step-by-step explanation:

how this helps

3 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you do this page
    11·1 answer
  • How to make a business tycoon?
    9·1 answer
  • What are the x- and y-intercepts of 2x + 6y = 18?
    15·1 answer
  • A fruit company delivers its fruit in two types of boxes: large and small. a delivery of 3 large boxes and 5 small boxes has a t
    14·1 answer
  • What must be a factor of the polynomial function fx) graphed on the coordinate plane below?<br><br>​
    8·1 answer
  • 1.Find the value of x when y=2
    6·1 answer
  • I need help please<br> m=3 6m²​
    14·1 answer
  • Is 0=(x+4)^2-7 rational or irrational
    11·1 answer
  • Solve |x + 7| &lt; 6<br> its for homework
    5·1 answer
  • Solve the right triangle. Will give points!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!