A is the correct answer because 90 minus 40 is 50 50 divided by 2 is 25
Answer:
Cereal B.
Step-by-step explanation:
To figure out how much it costs per ounce for each cereal, first we need to divide.
Cereal A: $2.25 / 10 = $.225 per ounce
Cereal B: $3.30 / 15 = $.22 per ounce
So, cereal B is less expensive.
The Correct Answer Should Be - 70
I Hope This Helps You!!! :)
Answer:
I'll have both
Step-by-step explanation:
so anyway I started blasting
Answer:
It would be 20
Step-by-step explanation:
As we can see, the sequence starts from 5 and increases by three each time. In fact, one possible formula for that sequence could be:

Let's confirm the formula by evaluating the first 6 terms:
