1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
2 years ago
9

Is 2 and -16 an integer

Mathematics
2 answers:
Viktor [21]2 years ago
5 0

Answer:

Both are integers.

Step-by-step explanation:

Both are whole numbers.

____ [38]2 years ago
3 0

yes they are integers

You might be interested in
6(8f+10g) + 9g - 4(3g+9f)
Karolina [17]

Answer:84f+57g

Step-by-step explanation:

First, multiply everything in parenthesis.

Multiply the 6 by 8f+10g, and the 4 by 3g+9f.

This gets you 48f+60g+9g-12g+36f.

After that, just solve it like normal.

You get 84f+57g.

8 0
1 year ago
What is the following quotient?
Alexxandr [17]

9514 1404 393

Answer:

  2√3

Step-by-step explanation:

Maybe you want the quotient ...

  \dfrac{\sqrt{96}}{\sqrt{8}}=\sqrt{\dfrac{96}{8}}=\sqrt{12}=\sqrt{4\cdot3}=\boxed{2\sqrt{3}}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me do this 2 assignments (:
amm1812
4)120
5) -24a¹⁰
………………
8 0
3 years ago
1
mafiozo [28]

Answer:

discount price = 0.75p

Step-by-step explanation:

100%-25% = 75% or 0.75

3 0
2 years ago
Please help me thanks
posledela

Answer:

I knwo you Ur Gae

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Y’all please help!!!!!!!!
    6·1 answer
  • Find the GCF if the following monomials. -50m^4n^7 and 40m^2n^10
    5·1 answer
  • There is a clown's face on the top of a spinner. The tip of his hat rotates to (−2, 5) during one spin. What is the cosine value
    13·1 answer
  • What is the surface area of the right prism below ?
    14·1 answer
  • I've been doing this for the past 2 hours can someone please help
    7·1 answer
  • If 3a +5b =10 and 5a +3b =30 what is the average of a and b?
    14·1 answer
  • You have $20 to spend. You buy socks that cost $3 per pair. Write an algebraic expression for the amount of money you have left
    14·2 answers
  • Please help me tysm!
    9·2 answers
  • A boat travels 4 miles downstream in half an hour, and the same distance upstream in 2 hours. What is the speed of the boat in s
    14·1 answer
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!