1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nata0808 [166]
4 years ago
11

Please please please help me with this answer

Mathematics
1 answer:
kow [346]4 years ago
3 0

There are 3 girls .

9 students , 3 boys & 3 girls + another 3 boys because there are 3 more than girls so there are only 3 girls since you can't exceed 9 .

You might be interested in
Would you rather talk to the past you or future you?
Tcecarenko [31]

Answer:

past me, I have style now in 4th grade I would find the fluffist thing to wear and wear it like a gient coat or shz

I would tell myself to get a life:)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Consider this scatter plot.
matrenka [14]
(a) How would you characterize the relationship between the hours spent on homework and the test scores? Explain
 For this case what we see is that we have a scatter diagram, which we can model using a linear trend defining the following variables:
 x: number of hours studied.
 y: test scores.
 The linear relationship would be of the form:
 y = mx + b

 (b) Paul uses the function y = 8x + 40 to model the situation. What score does the model predict for 3 h of homework?

 y = 8x + 40
 For three hours of study we have that the note would be approximately:
 y = 8 * (3) + 40
 y = 64

 (c) What does the number 40 in Part (b) mean in the context of the situation?

 The number 40 means that if you do not devote any study time, then you expect the test score to be 40.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dan bought 24 pounds of sugar for $10. how many dollars did he pu per pound of sugar
siniylev [52]

Step-by-step explanation:

10÷24= .41 cents per pound

7 0
3 years ago
Please help me asappp​
Mrac [35]

Answer:

ok

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A shipment of sugar fills 9 containers. If each container holds 356 tons of sugar, what is the amount of sugar in the entire shi
Feliz [49]
There are 3,204 tons of the sugar in the entire shipment
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the ratios for sin A and cos A
    13·2 answers
  • Brian has six eggs. He needs 2/3 of the eggs to make an omelet. How many eggs does he have
    10·1 answer
  • Find the value of Cot(450°+theta)
    8·1 answer
  • Line Q has a slope of 3. Line R is parallel to line Q.What is the slope of line R?
    9·2 answers
  • There is 4/5 of a litre of milf in a jar. If Sue pours out 250 ml of milk from the jar, how much milk will be left?
    9·2 answers
  • Select all the expressions that are equivalent to y'.
    12·1 answer
  • What is the sum of –356.1 + 258.6? –614.7 –97.5 97.5 614.7
    8·2 answers
  • How many posters and picture frames does the store sell on that day?
    6·1 answer
  • Find the area of the shaded region. Round your answer to the nearest hundredth.
    9·2 answers
  • Need help ASAP! Directions in picture ;)
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!