1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatuchka [14]
3 years ago
8

Ernie bought 3 12-packs of regular cola, 4 12-packs of diet cola, and 2 6-packs of orange soda. How many cans did he buy? 3. Dra

w a picture or a chart that shows the information and the question
Mathematics
1 answer:
Feliz [49]3 years ago
4 0

(3 \times 12) + (4 \times 12) +(2 \times 6) \\ 36 + 48 + 12 = 96
You might be interested in
What is the distance between the points (6, 4) and (-3, 17)?
eduard
D IS THE CORRECT ANSWER
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
a town's population is currently 5,500.if the population doubles every 91 years, what will the population be 182 years from now​
Blizzard [7]

Answer:

I think the answer is 22,000

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Write each number as a fractions with positive exponents.
boyakko [2]
You can't take away 6 from 2 but you can switch them and get 6-2 and that's =4 10-8=2 7-5=2
8 0
4 years ago
Which of the following demonstrates the Distributive Property?
Sever21 [200]
2(3a+4) 6a+8=6a+8.....
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the x intercept of (4,0) and y intercept of (0,-3) graph the points and find the slope of the line
Marina CMI [18]

Answer:

The slope is 3/4 and on a graph it would be 4 over to the right and 3 down.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the formula for this equation?
    12·1 answer
  • Factor 2x^2-7x-15.<br> Factored form=( + )( - )
    7·1 answer
  • Lettuce is packaged four bags to a box. If there are 3.5 boxes of lettuce in the cooler how many bags of lettuce would there be
    9·1 answer
  • Help me pls I will help you
    13·1 answer
  • Find the equation of the linear function represented by the table below in slope-intercept form.
    10·1 answer
  • In Exercises 7 and 8, identify the segment bisector of JK. Then find JM.
    13·2 answers
  • Given: △OKE∼△VDE<br> Prove: EK/EO = ED/EV
    6·1 answer
  • Please helpp with thiss
    12·1 answer
  • You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?
    10·1 answer
  • Meghan ran nine twelfths of a mile and skipped eight twelfths of a mile around a track. How far around the track did Megan go in
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!