1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arisa [49]
3 years ago
10

A grocery store sells crackers in three box sizes. Which size box is the best buy? 8 oz for $2.00 12 oz for $2.64 16 oz for $3.2

0
Mathematics
2 answers:
kvv77 [185]3 years ago
7 0
Hello, <span> <span> schrklar </span> a way to do this is divide the oz by the number, $ 2.00 /</span> 8 = 0.25
$ 2.64 / 12 = 0.22 and $ 3.20 / 16 = 0.2. So the correct answer would be, <span>8 oz for $2.00.</span>
<span />
Lesechka [4]3 years ago
3 0

Answer:

Option C is the correct choice.

Step-by-step explanation:

We have been given that a grocery store sells crackers in three box sizes.

To find the best buy, we will find the cost of per ounce crackers for each box.

\text{The price per oz for option A}=\frac{\$2}{8\text{ oz}}

\text{The price per oz for option A}=\frac{\$0.25}{\text{ oz}}

Therefore, the option A offers $0.25 for per oz of crackers.

\text{The price per oz for option B}=\frac{\$2.64}{12\text{ oz}}

\text{The price per oz for option B}=\frac{\$0.22}{\text{ oz}}

Therefore, the option B offers $0.22 for per oz of crackers.

\text{The price per oz for option C}=\frac{\$3.20}{16\text{ oz}}

\text{The price per oz for option C}=\frac{\$0.20}{\text{ oz}}

Therefore, the option C offers $0.20 for per oz of crackers.

Since the price offered by option C is less than other two options, therefore, option C is the correct choice.

You might be interested in
Write 3^-4 as a fraction
Ad libitum [116K]

Answer: 1/3^4 or 1 over 3 fourths beacuse you need to just flip it to get the exponent to be positive. 3^-4 is basically 3^-4 over 1.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Math work geometry help please
zaharov [31]

Answer:

<em><u>(</u></em><em><u>C</u></em><em><u>)</u></em>

Step-by-step explanation:

<em><u>please click the heart and rate excellent and brainleist to </u></em><em><u>❤</u></em><em><u>☺️</u></em><em><u>☻</u></em><em><u>♨️</u></em><em><u>♨️</u></em><em><u>☻</u></em><em><u>☺️</u></em><em><u>❤</u></em>

7 0
3 years ago
3/5 ÷ 2 as a Fraction
docker41 [41]

Answer:

1/3 AMOSC T.rhecc

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequality 4-5&lt;25
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

4_5=_1 then -1 is <25 25_1 25<-1

8 0
2 years ago
Three people are employed to manage the social media accounts of a company. The company has 9 social media
Stels [109]
I will say A because there’s 3 people and the company has 9 socials so 9/3 is 3
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Rhombus ABCD with vertices A(2, 6), B(6, 7),<br> C(5, 3), and D(1, 2): 180°
    9·1 answer
  • The linear pair postulate states that if two angles form a linear pair, then they are __________ angles.
    7·1 answer
  • A circle has a circumference of 16 pi yards find the area in terms of pi
    15·2 answers
  • According to the pay stub, how much did this employee pay in FICA tax for this pay period? A) $648.51 B) $864.15 C) $215.64 D) $
    5·2 answers
  • What is the answer to this equation
    5·1 answer
  • 2+2 I am just seeing if this app work lol
    8·2 answers
  • Mrs. Benton treats herself to a day at Nail Spa. The services she receives are a manicure for $25 and a pedicure for $30. She al
    11·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!! What is the distance, in miles, for the plane after 2 hours? Note: This is what you would have in the ta
    13·1 answer
  • Help I need this asap I will give the brainiest
    12·1 answer
  • What makes this equation true?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!