1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ankoles [38]
3 years ago
10

The volume of a prism is the base (B) times the length of its height (H). Which of the following is the formula for the volume o

f a prism?
A.) V=bw
B.) V=1/2 Bh
C.) V= Bh
D.) V= -Bh
Need help please, thank you.
Mathematics
2 answers:
lesya [120]3 years ago
7 0

V=Bh

Volume =base ×height

Sati [7]3 years ago
6 0

Answer:

Option C is correct

V = BH

Step-by-step explanation:

As per the given statement:

The volume of a prism is the base (B) times the length of its height (H).

We have to find the  formula for the volume of a prism."

" base (B) times the length of its height (H)" translated to B \cdot H

then;

Volume of a prism(V) = BH

⇒V = BH

Therefore, the formula for the volume of a prism is, V = BH

 

You might be interested in
Pls help like plsss and thx
Mandarinka [93]
1.5 glad I could help!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the composite figure in problem 3?
suter [353]

Answer:

trapazoid

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
4x2 + 8x - 7 - (3x2 - X+9)​
Andreas93 [3]

Answer:

<h2>{x}^{2}  + 9x - 16</h2>

Step-by-step explanation:

4 {x}^{2}  + 8x - 7 - (3 {x}^{2}  - x + 9)

When there is a (-) in front of an expression in parentheses, change the sign of each term in the expression:

4 {x}^{2}  + 8x - 7 - 3 {x}^{2}  + x - 9

Collect like terms

4 {x}^{2}  - 3 {x}^{2}  + 8x + x - 7 - 9

{x}^{2}  + 9x - 7 - 9

Calculate

{x}^{2}  + 9x - 16

Hope this helps...

Good luck on your assignment...

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which choice is the equation of a line that passes through point (7, 3) and is
DanielleElmas [232]

Answer:

work is shown and pictured

7 0
3 years ago
5) you need to buy some pencils and an eraser. You can spend no more than $5. The eraser costs $1 and the pencils cost $0.25 eac
bazaltina [42]
You can buy 1 eraser and 16 pencils
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following statements is true? When rolling a fair number cube - ____________ A) the theoretical probability is alwa
    6·2 answers
  • Jazmin is completing an art project. She has two pieces of construction paper. The first piece is 444444 inches wide and the sec
    10·1 answer
  • Kalin walks at a steady rate of 3 2/3 miles per hour. The beach is 4 1/4 miles from his home. How long will it take Kalin to wal
    13·1 answer
  • 21x21..........................................
    8·1 answer
  • Suppose a gas station monitors how many bags of ice they sell along with the maximum daily temperature for 100 days. A gas stati
    5·1 answer
  • Out of the 60 students on a school trip, 70 percent brought there lunch, and the rest brought money to buy lunch. How many stude
    11·2 answers
  • 15) Webflix decides to compete with Netflix. Instead of $8 per month for unlimited streaming of movies, Webflix charges $3.50 pe
    9·1 answer
  • Determine which is the better buy. 7 kilograms of wood for $13.65 or 5 kilograms of wood for $7.50. What is the unit price for e
    7·1 answer
  • Write a numerical expression for 3 more than half of 16.
    5·2 answers
  • Jessica's bedroom is 17 feet long and 9 1/2 feet wide. What is the area of the bedroom?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!