1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
2 years ago
12

A GARDEN SNAIL CAN TRAVEL ABOUT 5 FEET IN 2 MINUTES.AT THIS SPEED HOW FAR CAN IT TRAVEL IN ONE HOUR

Mathematics
2 answers:
FromTheMoon [43]2 years ago
8 0
5feetx30 instances of two minutes = 150 feet
150 feet in one hour
nekit [7.7K]2 years ago
7 0
Well I think 60 divided by 2 is 30 so then multiply 5 by 30 and you get well I'm not really sure that I think that's the process
You might be interested in
What is the total of your fixed expenses?<br><br>$1,356.08<br>$1,301.87<br>$1,401.96<br>$1,203.12
skelet666 [1.2K]

Answer:

What is the total of your fixed expenses?

Step-by-step explanation: The answer to this question which I do hope I am right is (1pt) $1,356.08


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
8. Write the equation of the line that is parallel to the line 2x + 5y = 15 and passes through the
marissa [1.9K]

Answer:

\sf y = \bold -\frac{2}{5} x -3

Explanation:

part A identification for slope:

\sf 2x + 5y = 15

\sf 5y = -2x + 15

\sf y = \frac{-2x + 15}{5}

\sf y = -\frac{2 }{5} x+3

comparing with slope intercept form: y = mx + b

we can find that here the slope is \bold -\frac{2}{5}

part B, solving the equation:

if the line is parallel, then the slope will be same.

given coordinates: ( - 10, 1 )

using the equation:

y - y₁ = m( x - x₁ )

\sf y - 1 = \bold -\frac{2}{5} (x --10)

\sf y = \bold -\frac{2}{5} x -4 + 1

\sf y = \bold -\frac{2}{5} x -3

Extra information:

check the image below. this proves that the line is parallel and passes through point (-10, 1). the blue line is question line and red the answer line.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Morgan is playing a board game that requires three standard dice to be thrown at one time. Each die has six sides, with one of t
kati45 [8]

Question:

Morgan is playing a board game that requires three standard dice to be thrown at one time. Each die has six sides, with one of the numbers 1 through 6 on each side. She has one throw of the dice left, and she needs a 17 to win the game. What is the probability that Morgan wins the game (order matters)?

Answer:

1/72

Step-by-step explanation:

<em>Morgan can roll a 17 in 3 different ways. The first way is if the first die comes up 5, the second die comes up 6, and the third die comes up 6. The second way is if the first die comes up 6, the second die comes up 5, and the third die comes up 6. The third way is if the first die comes up 6, the second die comes up 6, and the third die comes up 5. For each way, the probability of it occurring is  1/6 x 1/6 x 1/6 = 1/216. Therefore, since there are 3 different ways to roll a 17, the probability that Morgan rolls a 17 and wins the game is  1/216 + 1/216 + 1/216 = 3/216 = 1/72</em>


<em>I had this same question on my test!</em>


<em>Hope this helped! Good Luck! ~LILZ</em>


3 0
3 years ago
WORTH 100 POINTS!!!!!
aleksklad [387]

Answer:

1. This graph is not a function, because for every y there are more than one x.

2. This graph is not linear because it is not a straight line.

3. It took them 6 hours to get to their destination.

4. The destination was 325 miles away.

5. They might have stopped at a restaurant to eat.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If f(x) = (1/8)(8^x), what is f(3)?
faust18 [17]

Answer:

f(3)=64

Step-by-step explanation:

f(3)=(1/8)(8 cubed)

f(3)= 8 to the negative one times 8 cubed

f(3)= 8 squared

f(3)=64

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the solution to the equation 4(3x - 11) + 23 = 5x - 14 ?
    8·1 answer
  • Y = x2 -4x-32<br> what is the minimum
    14·1 answer
  • Which is a better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95?
    11·1 answer
  • What does it mean to rewrite each sum as a product of the GCF of the addends and another number?
    7·1 answer
  • A truck can be rented from company A for $100 a day plus $0.20 per mile. Company b charges $80 a day plus $0.30 per mile to rent
    11·1 answer
  • The number of calories in a muffin is directly proportional to the amount of sugar in the muffin. If a 200 calorie muffin has 50
    15·1 answer
  • ???????????????????????
    10·1 answer
  • (3b) Write a multiplication equation that corresponds to this division equation.
    12·1 answer
  • Is 1/3 a rational number?<br> can rational numbers be negative
    5·1 answer
  • Please help! I’ll give brainliest!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!