1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivolga24 [154]
3 years ago
5

Mariylnn is going to paint a wall in her bedroom. The wall is 15 feet long and 8 feet tall. The window takes up an area 6 feet l

ong and 4 feet high. How many square of the wall will Marilyn have to paint? PLEASE ANSWER!!
Mathematics
1 answer:
USPshnik [31]3 years ago
8 0

Answer:

96 square feet

Step-by-step explanation:

What we need to do here, is find the total area of Mariylnn's wall, and subtract the area of her window from that.

Area of wall:

15*8=120

Area of window:

4*6=24

Area of wall without window:

120-24=96

You might be interested in
Solve the equation 6.6m= -117
marusya05 [52]

hope it will help u............

6 0
3 years ago
Express 5.26 x 10^6 in standard form.
Alex

Answer:

5260000x

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Trigonometry. This is an Tangent question.​
spin [16.1K]

Answer:

28/21

Step-by-step explanation:

tan= opposite/adjacent

6 0
3 years ago
Which statement about y= 3x^2 + 11x + 6 is true?
Eva8 [605]
The answer is b I’m pretty sure
8 0
3 years ago
Give an example of when you had to prove something, and how you did it!
Marizza181 [45]

Answer:

Just practice ,know different ways of solving it ,gain experince ,be smart and skilled.

Step-by-step explanation:

if you want to prove anuthing then go with the concept accoeding to the nature of the problem and there are almost many ways to prove anything so don't waste your time on way get on to the other ways.

It may not get proved at first time so keep on doing questions and when you have gained experience you know every nature of problems and then you are skilled properly.

8 0
4 years ago
Other questions:
  • Needd helppp pleaseee
    11·1 answer
  • Initially a pool contains 350 gallons of water. A hose is placed in the pool and the water is turned on. The hose adds 5.2 gallo
    15·1 answer
  • Assume employees' weekly gross earnings are $80,000, federal income tax withholding is $22,634.50, and FICA taxes are $11,920 in
    6·1 answer
  • 2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
    14·2 answers
  • Type you awsner <br> Simplify |7 - 10|
    9·1 answer
  • Malcom coasted 32 miles from moon ridge to me tone and then pedaled back hard. If the round trip took 4 hours, what was malcoms
    14·1 answer
  • How do you determine the degree of a polynomial
    10·1 answer
  • A parking garage charges $2 for the first hour and $1 for each additional
    10·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINERLEST AND LIKE AND 5 STARS
    5·2 answers
  • Write a Pythahorean triplet whose one memeber is -
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!