1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trasher [3.6K]
3 years ago
14

2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?

Mathematics
2 answers:
garik1379 [7]3 years ago
8 0
9/2.25= $4 per pound is the answer to the question
melisa1 [442]3 years ago
7 0
4 dollars per pound.

You might be interested in
A snowmobile is priced at $2,800 and is on sale for 20% off the sales tax rate is 8.25 % what is the sale price including tax
balu736 [363]
2424.8 is the price value included with tax
7 0
4 years ago
The length of a rectangle is 3yd longer than its width. If the perimeter of the rectangle is 50yd, find it’s length and width
bazaltina [42]

Answer:

3(15)

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Find the x value y=-6 y=4x+12​
vodomira [7]

Answer:

x = -9/2

Step-by-step explanation:

Substitute y = -6 in the second equation.

y = 4x + 12

-6 = 4x + 12

Subtract 12 from both sides.

-18 = 4x

Divide by 4.

-9/2 = x

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A fan is marked up 40% off the original lrice the original price was $20 whar is tge new price of the fan before sales tax
Neporo4naja [7]
10% of 20 is 2
2x4=8
20-8=12
The answer is $12
7 0
3 years ago
Pls pls help me please!!!!
BigorU [14]

Answer:

Move 6.2 units up

Step-by-step explanation:

(-5.4, 6.2)

The first coordinate is the x coordinate

Positive x moves to the right, negative x moves to the left

Move 5.4 units to the left

The second  coordinate is the y coordinate

Positive y moves to up, negative y moves down

Move 6.2 units up

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help 100 points
    9·2 answers
  • What does the slope mean in the equation y=16,500-1,500x
    10·1 answer
  • 1.Which prefix means one hundredth?
    9·2 answers
  • Help me please and thanks
    14·2 answers
  • 5 - 3(6 - 2y)
    15·2 answers
  • A) 11.5 km <br> B) 9.5 km <br> C) 9 km <br> D) 9.7 km
    8·1 answer
  • Gerald's golf shop sells sets of 3 golf balls for $10
    13·1 answer
  • The formula for the density of an object is d = my, where m is the mass and V is the
    13·1 answer
  • A metal strip is being installed around a rectangular workbench that is 9 feet long and 4 feet wide. If the stripping costs ​$5
    7·1 answer
  • How do you write 3.9 × 103 in standard form?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!