1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
3 years ago
12

How many solutions does the system x-3y = -8 x + 3y =8

Mathematics
1 answer:
MrRissso [65]3 years ago
3 0
X - 3y = -8
x + 3y = 8
---------------    Add the equations
2x =  =
x = 0

Plug zero back in to either equation and solve for y.
x - 3y = -8
0 - 3y = -8
-3y = -8
divide both sides by -3
y = 8/3

(0, 8/3)
ONE SOLUTION
You might be interested in
HELP ME WITH THIS QUESTION PLEASE
lara [203]

Answer:

  • 0.79

Step-by-step explanation:

all you really need to do is multiply your decimal (15.8) by your percent (5) so, you problem would look like 15.8(.05) (note it is .<em>0</em>5 because there need to be 2 decimal places) so, your answer is .79

6 0
3 years ago
What is the percentage decrease if an item has dropped from $115 to $46
Sav [38]

Answer: 60% decrease

Step-by-step explanation:

Look at the attachment

4 0
3 years ago
POSSIBLE POINTS 10
Olin [163]
94.2 in would be your answer
5 0
3 years ago
A student can type on average 210 words in three minutes how long would it take for them to type 1001 word paper
Vlada [557]
30 minutes I believe
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of a rectangular prism with a height of 6 m, a length of 4 m, and a width of 2 m?
Debora [2.8K]

Answer:

48m

Step-by-step explanation:

Formula: lwh

4*2*6=48m

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a solution to the inequality y &lt; –2x + 3?
    12·1 answer
  • Jon has $5,000 to invest in a savings account that has interest compounded annually. If he want his money to double in eight yea
    5·1 answer
  • Slope of (8,3) and (-4,3)
    11·2 answers
  • mrs. Burns is making cookies. The recipe calls for three 1/2 cups of flour and three 1/4 cup of sugar. if she wants to double th
    10·2 answers
  • HAI I NEED HALP SO YEAH PLZ
    6·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Angles in circles please help
    11·2 answers
  • 24 is what percent of 78?
    9·1 answer
  • Makayla has a loyalty card good for a discount at her local hardware store. The item she wants to buy is priced at $37, before d
    5·2 answers
  • Which integer in the set has the smallest value (-17, -7, -12, 2)? A. 2 B. -7 C. -12 D. -17
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!