1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna35 [415]
3 years ago
5

If five notebooks cost $5.25,How much would 3 notebooks cost?? Pls help

Mathematics
1 answer:
zhenek [66]3 years ago
6 0
Hi!

To answer this, first we have to find how much 1 notebook costs. We can do this by dividing:

Cost/amount = ?

Or in this case

5.25/5 = 1.5

Now we have to find how much 3 notebooks cost. We can do this by multiplying:

Cost of one x amount = ?

Or in this case

1.5 x 3 = 3.15

The answer is 3.15

Hope this helps! :)
You might be interested in
Find the common denominator 2/7 and 7/10
deff fn [24]

Answer:

70

Step-by-step explanation:

Finding the common denominator is really just finding the gcf of 7 and 10. The gcf of 7 and 10 is 70. So the common denominator is 70.

5 0
2 years ago
Can someone help, how do I solve this?
Simora [160]

Answer:

you need to first figure out the equation f.

it says that 18=2/5f, so why don't we use inverse operation and multiply 18 by 5/2. and the answer would be....

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need this answered please
TiliK225 [7]
The answers are

1: False
2: True
3: True
4: False
4 0
2 years ago
What is 120% of $590​
Nana76 [90]

Answer:

Tip

$708.00

Total

$1,298.00

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is this question, 27.
    15·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!! A,B,C, or D
    14·2 answers
  • Which of the following could be true if y ≤ -75?
    15·1 answer
  • Find the area of A cylinder has a volume of 175 cubic units and a height of 7 units. The diameter of the cylinder is
    7·1 answer
  • A teacher earns $18,500 per year. If 18% of her income is withheld for taxes, how
    8·1 answer
  • PLEASE SOMEONE HELP!! I need the answer right now
    9·1 answer
  • There is 2 parts to this question pls answer both!
    11·1 answer
  • A seamstress makes 2 cushions for a couch, a smaller cushion and a larger cushion. The cushions are similar rectangular prisms.
    9·1 answer
  • Alvin is 8 years older than Elga. The sum of their ages is 78. What is Elga's age?
    11·1 answer
  • What is 40+56 in GCF
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!