1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ipatiy [6.2K]
3 years ago
12

Antarctica holds the record for the lowest temperature recorded on earth that temperature in degrees Fahrenheit is -128 degrees

below zero what is earth lowest recorded temperature written as an integer plz help
Mathematics
1 answer:
tangare [24]3 years ago
3 0
First an Integer is a number with either s negative or positive sign
So basically your answer is
-128
That number is a negative integer
You might be interested in
Three dozens of juice boxes cost $4.80, how much do 60 juice boxes cost
Leya [2.2K]

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

36 juice = $4.80

60 juice = ?

36/6 = 4.80/6

6 juice = 0.8

0.8x10=8

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Emma invested $750 in an account paying an interest rate of 1.9% compounded quarterly. Assuming no deposits or withdrawals are m
storchak [24]

Answer:

10.2

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
This so fking confusing
love history [14]

Answer:

m

Step-by-step explanation:

m

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution?
Cloud [144]
The solution is x=16. hope it helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
An unknown number y is 20 more than an unknown number x. The number y is also x less than 2. The equations to find x and y are s
Scorpion4ik [409]
Add the equations to eliminate x.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many of the 200 total high school students would you expect to be less than68 inches tall?
    14·1 answer
  • A cube has 1000 cubic inches what is the length
    11·1 answer
  • Dinner $50 with 18% tip
    11·2 answers
  • Help please !!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • What is the slope?<br> (0, 4)<br> (2, 10)
    7·2 answers
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • Deanna and Lisa are playing games at the arcade. Deanna started with $15, and the machine she is playing costs $0.75 per game. L
    14·1 answer
  • Joaquin buys white shirts for $12 each. after he dyes and paints each shirt he plans to sell them at a 65% markup Joaquin wants
    8·1 answer
  • HELP ME ASAP PLEASE?!?!
    13·2 answers
  • Can someone please help me solve this question? Pls provide a step by step explanation too… Ty!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!