1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet [91]
3 years ago
5

4(x+3)= -24 solve for x

Mathematics
1 answer:
san4es73 [151]3 years ago
5 0
See attached.

Hope this helps!

You might be interested in
Please help as soon as possible my grades are being put in tomorrow! Question 3
Anastaziya [24]
Per lawn means: multiply
“M as a function of n” means: m = n
Final answer: m = 12n

Hope this helps, please mark as brainliest :)
5 0
3 years ago
Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
VMariaS [17]

Answer:

.52¢

Step-by-step explanation:

One apple cost 52 cents. The expression below represents the cost of an apple.

5a =2.60

5a/5= 2.60/5

a =0.52

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
6+n/5=9<br><br> What is happening to the variable? <br><br><br> How do you solve for the variable?
Svetradugi [14.3K]

Answer:

n=15

Step-by-step explanation:

(subtract 6 from both sides of the equation.)

6+n/5=9

6+n/5-6=9-6

(Now you will have to simplify.)

n/5=3

(You will have to multiply all terms by the same value to eliminate fraction denominators.)

n/5=3

5xn/5=5x3

(You will now have to simplify.)

n=15

And that's how you get your answer.

i hope this helps.      :)

7 0
3 years ago
Read the quotation from "Song of Myself."
maw [93]

Answer:

the answer is A

4 0
3 years ago
What is the volume of a cube that has sides 9.2 inches long?
anzhelika [568]
The volume of a cube is V=x³ where x is the side length. The volume of a cube can also be written as V=lwh, where l is length, w is width and h is height. since the given side length to us is 9.2, we can put that into the formula. 
V=9.2³, or V=9.2*9.2*9.2
V=778.688in³

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the amplitude of the function shown in the graph?
    14·2 answers
  • 3.56 gallons of milk is sold for $12.12. If you have $22.13 in your wallet. How many
    13·1 answer
  • Do restrictions on variables remain the same after a rational expression is simplified?
    5·1 answer
  • Need!!!!! Help!!!!!!
    14·1 answer
  • X^2+2x=35<br><br> completing the square
    13·1 answer
  • Which function has a vertex on the y-axis?
    8·1 answer
  • The number of hours of​ daylight, H, on day t of any given year​ (on January​ 1, tequals​1) in a particular city can be modeled
    13·1 answer
  • 4. Written as the product of two binomials, the expression (x+3)(4x –1)-(x+3)(x –9) is
    11·1 answer
  • What is the value of x in the equation?
    13·2 answers
  • I need help trying to solve this question to the nearest tenth of a degree
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!