1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Finger [1]
3 years ago
5

Can someone please help me!! i need work as well.

Mathematics
1 answer:
Travka [436]3 years ago
7 0
I got it! the Brass would cost $6 each and the Steel Parts would cost $3 each so if you were gonna buy 10 Brass and 13 Parts it would cost $60 for the brass and $39 for the Parts. So $60+$39= $99 And the answer is C
You might be interested in
(8.4C) Ken has a weekly goal for the number of
77julia77 [94]

Answer:

the slope is -300

Step-by-step explanation:

y=mx+b

m is slope

3 0
3 years ago
A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the ca
Zanzabum

Answer:

31.5 $

Step-by-step explanation:

First lets se how much 1 pound of pasta costs in the store. We do this dividing the price for 8 pounds over those 8 pounds:

12/8 = $1.5 each pound

As 21 pounds are needed:

$1.5 * 21 = $31.5

7 0
3 years ago
Helpp
azamat

Answer:

x =12

Step-by-step explanation:

Since this is an isosceles triangle the angles at the bases of the equal sides are equal

The unmarked angle is 4x

The 3 angles of a triangle total 180 degrees

4x+4x+ 84 =180

Combine like terms

8x +84 = 180

Subtract 84 from each side

8x +84-84 = 180 -84

8x =96

Divide by 8

8x/8 = 96/8

x =12

8 0
3 years ago
How could you estimate the difference of 6.52 and 6.520
borishaifa [10]
They are equal because no matter how many zeroes are the decimal point and all the numbers so  6.900000000000000 and 6.9 are equal.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND MY NUMBER
m_a_m_a [10]
I think it’s 3 and 2/6! sorry if im wrong but i hope this helps
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A grocery store sells boxes of two kinds of cereals, wheat-based and rice-based. In this store, the average weight of a box of r
    8·1 answer
  • Write the equation in standard form. Show Work!
    15·1 answer
  • Which angles are consecutive interior angles?
    12·1 answer
  • Which line has a slope of 5/8 and goes through the point 8, 2
    10·1 answer
  • URGENT!!
    7·1 answer
  • F(x) = x2. What is g(x)?<br>g(x)<br>(1,9)<br>f(x) <br>​
    11·1 answer
  • For the equation y - 3 = -2(x + 1) the line has a slope of -2 and<br> contains what point
    15·2 answers
  • What is 30 ÷ 14 written as a fraction?
    11·1 answer
  • It takes the Jones family 3 days to travel 1.240 miles. Write and solve a proportion
    6·1 answer
  • Please help I can't find the mean
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!