Answer:
the slope is -300
Step-by-step explanation:
y=mx+b
m is slope
Answer:
31.5 $
Step-by-step explanation:
First lets se how much 1 pound of pasta costs in the store. We do this dividing the price for 8 pounds over those 8 pounds:
12/8 = $1.5 each pound
As 21 pounds are needed:
$1.5 * 21 = $31.5
Answer:
x =12
Step-by-step explanation:
Since this is an isosceles triangle the angles at the bases of the equal sides are equal
The unmarked angle is 4x
The 3 angles of a triangle total 180 degrees
4x+4x+ 84 =180
Combine like terms
8x +84 = 180
Subtract 84 from each side
8x +84-84 = 180 -84
8x =96
Divide by 8
8x/8 = 96/8
x =12
They are equal because no matter how many zeroes are the decimal point and all the numbers so 6.900000000000000 and 6.9 are equal.
I think it’s 3 and 2/6! sorry if im wrong but i hope this helps