1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ValentinkaMS [17]
3 years ago
5

Unlike in joint ventures, in contract manufacturing, _____.

Business
2 answers:
kari74 [83]3 years ago
5 0
A joint venture is a business entity created by two or more parties by agreeing to pool their resources together for the purpose of accomplishing a specific objective which may be either a project or any other business activity.
Contract manufacturing involves production of goods by one firm under the label or brand of another firm or company. A contract manufacturer contracts with another company to make certain components or products over a mutually agreed period of time.
galben [10]3 years ago
5 0
<span>In Contract manufacturing, a foreign company, first produces the good within own private label goods.Then these goods are transported to the domestic companies. These domestic companies then attach their own brand name to these products and then sell these products in domestic markets with their own label.</span>
You might be interested in
 Under Eagle Co.'s job order costing system, manufacturing overhead is applied to Work-in-Process using a predetermined annual
Elina [12.6K]

Answer:

Cost of jobs completed in February=

Direct materials issued to production+

Direct labor costs+

Manufacturing overhead applied

=(96000+113000+119000)

=$328000(B).

5 0
3 years ago
A company reported beginning inventory of 100 units at a per unit cost of $25. It had the following purchase and sales transacti
patriot [66]

Answer:

14-Jan

Dr Trade Receivable $1,125

Cr Sales

14-jan

Dr Cost of sales 625

Cr Inventory 625

9-Apr

Dr Inventory 375

Cr Trade Payable 375

2-Sep

Dr Trade Receivable $2,500

Cr Sales $2,500

2 sep

Dr Cost of sales $1,375

Cr Inventory $1,375

Dec 31 No journal entry

Explanation:

Preparation to Records the month-end journal entries noted below, assuming the company uses a periodic inventory system

14-Jan

Dr Trade Receivable $1,125

Cr Sales (45*25)

14-jan

Dr Cost of sales[25*25] 625

Cr Inventory 625

9-Apr

Dr Inventory (25*$15) 375

Cr Trade Payable 375

2-Sep

Dr Trade Receivable $2,500

Cr Sales (50*50) $2,500

2 Sep

Dr Cost of sales $1,375

Cr Inventory $1,375

($2,500-$1,125)

Dec 31 No journal entry

8 0
2 years ago
Unit cost of materials for a department using the FIFO method of process costing is found by taking the total cost of materials
Brrunno [24]

Answer:

b. equivalent units of output.

Explanation:

In the production process there are various kind of inventory, that is raw material inventory, work in process and then the finished inventory.

Thus, there is this equivalent units concepts which calculates the completed units that would have been produced in case of no work in process.

Thus, when we use FIFO method and we want to calculate the unit cost of materials assuming inventory of raw material is also added in stages rather than completely adding it as a first step itself, the correct equation = Total cost of materials/equivalent units of output.

6 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Control involves _____________, by definition.
anygoal [31]
D I think is correct answer.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • With Kanban, project management becomes a game of facilitating and implementing better risk management.
    14·1 answer
  • Integrated Masters Inc. (IMI) is presently operating at 80% of capacity and manufacturing 131,000 units of a patented electronic
    10·1 answer
  • An increase in input costs in the production of electric automobiles caused the price of electric automobiles to rise. Holding e
    11·2 answers
  • Professional auditing standards identify the principal "management assertions" that underlie a set of financial statements. The
    8·1 answer
  • Skylar Company issued $50,000,000 of its 10% bonds at par on January 1, 2019. On December 31, 2019, the bonds were trading on th
    11·1 answer
  • Question 1 What forces have caused cost and management accounting systems designed decades ago to become less relevant and less
    12·1 answer
  • Raymond scores high on practical intelligence and has extensive knowledge and experience in leading a pharmaceutical research te
    15·2 answers
  • The rate of return is the _____.
    5·1 answer
  • A stock has a correlation with the market of 0.64. The standard deviation of the market is 30%, and the standard deviation of th
    11·1 answer
  • As environmental uncertainties increase, managers must develop techniques and methods for collecting, sorting through, and inter
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!