1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zalisa [80]
3 years ago
13

olive bought 36 potatoes plants. She planted them in her garden in 4 even rows. Wild animals ate a row. 5 plants were eaten by s

heep and 2 by a goat in the same row. How many plants were remaining in the row that sheep and goat got to? answer<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Mathematics
2 answers:
almond37 [142]3 years ago
5 0
If there are 36 potato plants, and they are in 4 even rows, that means that there is 9 in each column because 9 x 4 is 36. Since 7 of them were eaten by the sheep and the goat, that means that there are 2 leftover in that row that the sheep and goat got to since 9-7 is 2.
kotegsom [21]3 years ago
3 0
She is right the answer would be 2.
You might be interested in
What is the measure of angle f?
dlinn [17]

Answer:

130 fj is a little bit of a good job for the first time in a new generation of companies in a little

Step-by-step explanation:

its 130 inches tall and a good job to do with my first day of work at a time when the first thing you can get to the point where

3 0
3 years ago
The function c=2.50(n-2)+1.50 represents the cost c in dollars of printing n invitations. Which of the following is not true?
Yuri [45]
Please put the selections. I can't tell you what isn't true if you don't.
6 0
3 years ago
If it's $8 for four bottles how much is each bottle?
cluponka [151]
Hi there! $8 per 4 bottles means price/# of bottles will give you the average price per bottle.

8/4=$2

Therefore it is $2 for 1 bottle.

Hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sarah paid a food bill of $13.74 with a $20 bill. How much change was she owed? A. $6.74 B. $5.26 C. $6.26 D. $33.74
zhenek [66]
Change = $20 - $13.74 = $6.26
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine which answer is reasonable to 4.8 times 9.2<br><br>A. 14<br>B. 45.36<br>C. 432<br>D. 470.4
aev [14]
B. is reasonable because 9.2×4.8 = 44.16
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 5 7/10 times -5/9
    15·2 answers
  • Simplify the following
    13·1 answer
  • 2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
    14·2 answers
  • Using the number line above, select the number that would be the opposite of Point T.
    13·1 answer
  • To make green paint, students mixed yellow paint with blue paint. The table below shows how many yellow and blue drops from a dr
    15·1 answer
  • Bill bought 6 boxes of chocolates. Each box cost $6.57. How much did he spend?<br> ?
    9·2 answers
  • Write each expression in scientific notation. Put your answer for EACH part in the text box. You should have 5 answers for this
    13·1 answer
  • Please answer I’ll make brainliest
    14·1 answer
  • How much cost Rs 1136 when it is 10% discount and 13% vat is added then find out the discount and Vat amount
    7·1 answer
  • Determine the domain of the following graph:
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!