1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tino4ka555 [31]
2 years ago
15

A juice company produces 8,064 cartons of juice in 21 days. Each day, they produced the same number of cartons and delivered tho

se cartons to 16 area coffee shops. The cartons were delivered in cases of six cartons per case, and each coffee shop received an equal number of cases in each delivery. How many cases were delivered to each coffee shop each day?
Mathematics
2 answers:
KatRina [158]2 years ago
7 0
8064 cartons in 21 days......8064/21 = 384 cartons per day

the cartons were delivered in cases of 6.....384 / 6 = 64 cases

each of 16 coffee shops received an equal number of cases..
64/16 = 4.....so each coffee shop received 4 cases per day <==
gladu [14]2 years ago
5 0

Answer:

4\ cases

Step-by-step explanation:

Step 1

Divide the total cartons of juice that the company produces in 21 days by the total days

so

\frac{8,064}{21}\frac{cartons}{days}=384\frac{cartons}{day}

Step 2

Divide the total cartons of juice that the company produces in one day by the total coffee shops

so

\frac{384}{16}\frac{cartons}{coffee-shop}=24\frac{cartons}{coffee-shop}

Step 3

Divide the total cartons of juice that the company delivered per day to each coffee shop by six (number of cartons per case)

so

\frac{24}{6}=4\ cases

You might be interested in
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the effect on the graph of f(x)=1/x when it is transformed to g(x)=1/x+9?
Allushta [10]

Answer: A is the correct answer

4 0
3 years ago
Fill in the blank. Given O below, you can conclude that OD is congruent to ___________.
Debora [2.8K]

The circle with center O has two chords AC and EF which are of same length 9.07.

OD and OB are the two perpendiculars drawn from the center O to the two chords AC and EF .It represents the distance of the chords from the centre.

The circle theorem states: congruent chords are equidistant from the center.

OD is congruent to OB.

Option A is the right answer.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the rationalizing factor of √3? ​
Vanyuwa [196]

Answer:

±  \sqrt{3}  \:  \: ( \sqrt{3}  \:  \: or \:  \:  -  \sqrt{3} )

Step-by-step explanation:

\sqrt{3}  \times  \sqrt{3}  = 3 \:  \: (rationalize)

\sqrt{3}  \times ( -  \sqrt{3} ) =  - 3

The rationalizing factor of \sqrt{ 3}

is \boxed{\green{\sqrt{3}  \:  \: or \:  \:  -  \sqrt{3}}}

5 0
2 years ago
1. A ladder that has a length of 50 ft leans
ddd [48]
35 ft is the answer
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Three line segments have measures of 13 units, 7 units, and 5 units. Will he segments form a triangle
    14·1 answer
  • If f(x)=x^3-x, what is the average rate of change of f(x) over the interval [1,5]?
    7·1 answer
  • Which phrase best describes a scatter plot in which the variables are correlated with r = 0.17?
    13·1 answer
  • Find the absolute extrema if they exist as well as all values of x where they occur for the function f(x)=-x/x^2+5
    11·1 answer
  • Hope someone can help me with this
    12·1 answer
  • Of the last 60 people who went to the cash register at a department store, 14 had blond hair, 16 had black hair, 27 had brown ha
    6·1 answer
  • If you invest $600 at 5% interest compounded continuously, how much would you make after 6 years?
    6·2 answers
  • Help me please and thank you
    10·1 answer
  • What is the area of this triangle in square units? 10 &amp; 7
    9·2 answers
  • What is the sum of the 10th square number and the 2nd cube number?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!