1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katena32 [7]
3 years ago
10

Convert to slope intercept form. y + 6 = 4/5 (x + 3)

Mathematics
2 answers:
xenn [34]3 years ago
7 0
X = 5y + 30/4 - 3 is the answer.
zysi [14]3 years ago
6 0
All you need to do is subtract the 6 and distribute on the right side. 

y + 6 = 4/5x + 2 2/5
y = 4/5x - 3 3/5

Hope this helps!!

This random online calculator received the same answer: 

Second image is a picture of Desmos (online graphing calculator) with my answer plugged in: 

You might be interested in
What's 100 * 100? And what's the square root of that number?
dmitriy555 [2]

Answer: 100


Step-by-step explanation:

100*100= 10000

The square root of 10000 is 100.

* Hopefully this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
On 7 jobs, a welder charges 3.5 hours, 9.5 hours, 4 hours, 5.5 hours, 12 hours, 8.5 hours, and 6 hours. Find the average hours b
defon
All you need to do is add all 7 job hours, and divide the total by 7. Your answer should be 7
3 0
3 years ago
Clara scored a 79 on her history test what grade does she have to get on her next test so she will have a average of a 83
Airida [17]
79 is 4 below 83 so her next grade needs to be 4 above in order to get an average of 83. The answer is 87.
6 0
3 years ago
£90 is divided between Mark, Henry & Gavin so that Mark gets twice as much as Henry, and Henry gets three times as much as G
Phantasy [73]

Answer:

Mark gets £54

Step-by-step explanation:

Let Gavin share=x

Henry=3x

Mark=2(3x)

x+3x+2(3x)=£90

x+3x+6x=£90

10x=£90

x=9

Gavin=x=£9

Henry=3x

=3(9)=£27

Mark=2(3x)

=2(3*9)

=2(27)

=£54

4 0
3 years ago
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels?
maria [59]

If a bagel costs $0.80 any day, then the unit price
is $0.80 per bagel.

If the unit price of a bagel is $0.80 , then every bagel
you buy costs $0.80 .

Only one thing changes:  The price of a dozen on Wednesday.

If you buy 1 dozen ... or any number of dozens ... on Wednesday,
then the unit price of the contents of that bag is

                        ($6.00) / (1 dozen)  =  $6.00 per dozen

If you want to convert that to a
different unit of measure, then
you do it like this:

                 (6.00  $/dozen) x (1 dozen/12 bagels)

             =  (6.00 x 1 / 12)  ($/bagel)

             =        0.5  $/bagel

                 or   $0.50 / bagel .
 
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The volume of a sphere is 2145 cubic centimeters. What is the approximate diameter of this sphere?
    13·1 answer
  • 3(4a+7)=5(2a+4)+1 What is it?
    9·1 answer
  • Jack’s bank statement shows an account balance of –$25.50. Which describes the magnitude, or size, of the debt in dollars? $50.5
    15·2 answers
  • Please i just need number 2 a b and c pleaseeeeeee
    10·1 answer
  • If a perimeter is 20/21 what is the side length of the square
    15·2 answers
  • I really need help with this fast!!
    9·1 answer
  • F(x)=3x−4 Input is x=3 , Output is
    11·1 answer
  • Mr. Rozario bought some oranges and some apples. The ratio of oranges to apples is 2:5. He gave 3/4 to his sister and 34 oranges
    13·1 answer
  • What is 2.7% of 197,000? (Please have equation included)
    5·1 answer
  • Help 30 points please
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!