1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ValentinkaMS [17]
3 years ago
9

if you have 18 1/4 pounds of crabs and you need to serve 30 people at a dinner. How much crab will each person receive?

Mathematics
1 answer:
Georgia [21]3 years ago
8 0
18 1/4 divided by 30 equals 0.608333333

Each person would receive 0.6 pounds of crab.
You might be interested in
What is happening to this graph when the x-values are between 4 and 8?
Vilka [71]

Answer:

The correct answer is A. It is constant.

Step-by-step explanation:

When the x-values are between 4 and 8, this graph is constant.  This can be seen because the graph is a horizontal line, meaning it has zero slope.  Since the slope is zero, it is neither increasing nor decreasing, and is known as constant.

Hope this helps!

6 0
3 years ago
A librarian has 170 books to pack into boxes. On Monday she packed 48 books and on Tuesday she packed 56 books. How many more bo
Marianna [84]
48+56=104; 170-104= 66. The librarian needs to pack 66 more books.
4 0
4 years ago
Need help with all And have to show work
kari74 [83]
Altho' I can easily guess what you're supposed to do here, I must point out that you haven't included the instructions for this problem.

I'll help you by example.  Let's look at the first problem:

"Evaluate  6(z-1) at z-4."

Due to "order of operations" rules, we must do the work inside the parentheses FIRST.  Replace the z inside (z-1) with "-4".  We obtain

6(-4-1) = 6(-5) = -30 (answer.)

Your turn.  Try the next one.  If it's unclear, as questions.
8 0
4 years ago
2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?
Norma-Jean [14]

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

7 0
3 years ago
PLEASE PLEASE HELP WITH MATH. ILL GIVE POINTS, BRAINLY AND FRIEND.
aleksley [76]

Answer:

∠BIJ ≅ ∠CGJ and ∠BJI ≅ ∠CJG

Step-by-step explanation:

We have that the initial triangles are equal. Let us check which components remain within the final triangles as the same. The only such components are the angles B and C. We now know that we have to apply a triangle equality criterion.

The triangles BGH and CIH are equal since the have 2 common sides and the respective interior angles are equal. Then we have that BI=GC and also that the respective angles  B and C are equal. THen also HIJ=HGJ since they fill to 180 degrees with angles that are equal.

Hence by angle-side-angle the triangles BJI and CJG are equal.

∠BIJ ≅ ∠CGJ and ∠BJI ≅ ∠CJG

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 78.6 in word form
    15·2 answers
  • For what values of m does the graph of y = 3x2 + 7x + m have two x-intercepts
    6·2 answers
  • Six multiplication problems involved in solving 325 x 89
    14·1 answer
  • the ratio of the number of shaded sections to the number of unshaded sections is 4 to 2 what is the value of the ratio of the nu
    11·1 answer
  • A taxi charges $3 plus $1.50 for each mile traveled. Mr. Hill rode in the taxi from his home to the airport and was charged $30.
    10·1 answer
  • Pls help guys ur my only hope pls i need a good grade pls help plssssssss
    15·2 answers
  • David ha fabricado una caja de cartón sin tapa para guardar sus cromos la caja tiene una base cuadrada cuyos lados miden 30 cm y
    14·1 answer
  • Select all statements that are true about the linear equation.
    13·1 answer
  • A shirt that originally costs $35.99 is on sale for 60% off. What is the sale price of the shirt? Screen reader support enabled.
    12·2 answers
  • .
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!