Answer:
A 7-pack of frozen waffles costs $4.80.
Step-by-step explanation:
What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Answer:
486 yd^2
Step-by-step explanation:
Surface area is just finding the area of each face in a figure and adding it all up.
For the surface area of a cube, use this formula:
(a^2) 6
(a is the side length) a^2 is the area of one face of a cube, then multiply it by 6 since there are 6 faces on a cube.
Use formula with given dimensions:
(9^2) 6 = 486
Surface area is measured in square yards
(yards in this case)
Therefore, the surface area of the cube is 486 yd^2
Hope this helps!
Since you're not multiplying, you can remove the parentheses.
3b+6+2
which gives you . ....
3b+8
First you multiply 3 x 1000 which is 3,000. Then you too 2 x 100 which is 200. Lastly you subtract 3000 from 200 and you get 2800.
(x+4), (y-1) because the figure is translated 4 units to the right and 1 down.