1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verdich [7]
3 years ago
9

By showing your work what is the answer to 0.96÷0.144=

Mathematics
1 answer:
gayaneshka [121]3 years ago
7 0


Recognize that both 0.96 and 0.144 are divisible by 12:

(0.96/12) / (0.144/12) = 0.08 / 0.012.  This reduces to 0.02 / 0.003, or
20/3 or approx. 6.666.

You could also begin by eliminating the decimal fractions.  Mult. 0.96 and 0.144 each by 1000 results in 960/144.

Since both 960 and 144 can be divided evenly by 24, we get 40 and 6.
40/6 = 20/3, or approx. 6.666, as before.
You might be interested in
The graph of a proportional relationship passes through (12,16) and (1,y). find y​
anastassius [24]

Answer:

4/3

Step-by-step explanation:

A proportional relationship is a relationship that crosses through the origin or (0,0). This means the slope of the line can be found by subtracting the points (12,16) and (0,0) in the slope formula.

m = \frac{y_2-y_1}{x_2-x_1} =\frac{16-0}{12-0}= \frac{16}{12}=\frac{4}{3}

So the slope is 4/3 and must be the value between any two points on the line.

This means the function moves from (0,0) to (1, 4/3).

4 0
4 years ago
Piper deposited $734.62 in a savings account that earns 2.6% simple interest. What is Piper’s account balance after seven years?
xz_007 [3.2K]
That would be $868.32
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the y-intercept of the line? (-36,-117) (-27,-98) (-18,-79
MrRissso [65]
The answer is -41

You can graph them and see where the line passes on the y-axis which is the vertical axis
5 0
3 years ago
A museum opened at 8 AM in the first hour 350 people purchased admission tickets in the second hour 20% more people purchase adm
insens350 [35]

Answer:  $13,475

<u>Step-by-step explanation:</u>

1st hour:  350 people bought tickets --> 350 × $17.50 = $6,125

2nd hour: 350(1.2) people bought tickets --> 350(1.2) × 17.50 = $7350

Total amount = 1st hour + 2nd hour

                      = $6,125 + $7,350

                      = $13,475

4 0
4 years ago
a student designed an experiment to show how water is recycled through the atmosphere. which of these is least likely to be a pa
exis [7]
<span>a cup of ice cubes to cool the water.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE ANSWER<br><br> What is an outlier in math?
    11·1 answer
  • 10 PTS!!! PLEASE HELP ALGEBRA 1 MATH
    7·2 answers
  • What is the value of the expression –4x3 when x = –2? A. –24 B. –32 C. 32 D. 24
    11·1 answer
  • The graph of f(x) is show below.
    7·2 answers
  • A student receives test scores of 62, 83, and 91. This student's term project score is 88. Each test is worth 20% of the final g
    7·1 answer
  • What will be the remainder when 6x ^5+ 4x^4 -27x^
    12·1 answer
  • Factor completely 6x - 18.<br> 6(x + 3)<br> 6(x-3)<br> 6X (-18)<br> Prime
    10·1 answer
  • If 12 oranges cost $4.20, what is the unit price?
    5·2 answers
  • Carlos dropped the phone he had received for his birthday and broke the screen. He knows he has to pay for the replacement himse
    11·1 answer
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!