1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna1 [17]
3 years ago
12

What are the costs of inflation? Which of these costs do you think are most important for the U5. economy?

Business
1 answer:
vesna_86 [32]3 years ago
5 0

Explanation:

Menu cost, shoe leather cost, losing money and wealth redistribution from creditors to debtors through inflation.

Most people cut down their spending when they are not making enough money or when there is continuous increase in price, during this period people are mindful of what they spend money on, this will lead to lowered economic growth over a long period of time.

The most important will be the effect of money losing it's value, the fact that money loses its purchasing power which will lead to decrease in demand for goods and services as well as lack of savings will increase the bottleneck on welfare services as people will rely more on them, this will hurt US the most.

You might be interested in
How can you recognize a commercial vessel towing at night?
natka813 [3]
You can recognize a commercial vessel towing at night by its towing light based on the boat safety rules. A commercial boat has one light or more which indicates it is towing or not at the night time. This light has a yellow color and this light is called the towing light which functions as a towing sign for a commercial vessel<span>.</span>
5 0
4 years ago
WEEEEEEEEE IM GIVING OUT POINTS
ziro4ka [17]

Answer:

sweet

Explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The marginal physical product of labor is Group of answer choices the slope of the total output curve at the relevant point. the
VladimirAG [237]

Answer:

The slope of the total output curve at the relevant point.

Explanation:

A marginal physical product can be defined as the extra output which is being generated by using an extra input. This ultimately implies that, marginal physical product of labor refers to the change in the level of output that is generated from using an additional unit of labor.

Mathematically, marginal physical product of labor is given by the formula;

Marginal physical product of labor = ΔY/ΔL

Where, ΔY is the change in total physical output.

ΔL is the change in labor.

In the short run, when the number of workers are increased it would result in a diminishing marginal product with respect to the law of diminishing marginal returns.

The marginal physical product of labor is the slope of the total output curve at the relevant point.

<em>For instance, if brainly producing 50 answers decides to employ one more tutor and is then able to produce 55 answers, the marginal physical product of labor is simply 5. </em>

6 0
3 years ago
Vaughn Company's inventory records show the following data: Units Unit Cost Inventory, January 1 11000 $8.80 Purchases: June 18
blsea [12.9K]

Answer:

Vaughn Company

The weighted-average cost per unit is

= $8.04

Explanation:

a) Data and Calculations:

                                  Units    Unit Cost  Total

Inventory, January 1 11,000    $8.80     $96,800

Purchases: June 18  5,000      8.00       40,000

November 8             4,000      6.00       24,000

Total                       20,000                 $160,800

The weighted-average cost per unit = $8.04 ($160,800/20,000)

b) The weighted average method of recording inventory adds up the total units and costs of beginning and current period purchased or manufactured inventory.  The total costs are divided by the total units to obtain the weighted-average cost per unit.

3 0
3 years ago
Leslie hypothesizes that teenagers who read magazines develop low self-esteem because of the unrealistic expectations set by the
alexdok [17]
<span>group that has unrealistic expectations and therefore the group with the lowest self-esteem on the confidence scale administered by Leslie</span>
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kent bought a $2,000, 20-year U.S. Treasury bond that paid six percent annual yield when he was 22. How much would that bond be
    10·1 answer
  • Ormondo inherited $7,000. He would like to invest all the money to use for his daughter's college in 10 years. If he invests $7,
    12·1 answer
  • sam bought 6 cookies from a bake sale for $3.00. how much did each cookie cost? how much would it cost to buy 10 cookies?
    14·2 answers
  • The balance sheet for Gelher Company reports the following information on July 1, 2022. GELHER COMPANY Balance Sheet (partial) L
    9·1 answer
  • Mainstream economic theorizing sees work as a lousy activity that workers tolerate in order to earn income. One way that work is
    13·1 answer
  • Both Viacom and Paramount owned a diverse group of entertainment businesses. QVC was a televised shopping channel. The Paramount
    8·1 answer
  • What is Interpersonal skill in business<br> management ?
    7·1 answer
  • How you gain information about what is happening around the property ​
    9·1 answer
  • Store Policies that are open to interpretation by store employees
    5·1 answer
  • Cual es la importancia de tener bodegas en las empresas
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!