1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
15

Kendra bought a gallon of milk and 5/6 of a pound of oranges. If the gallon of milk cost $3.60 and she spent a total of $4.35, w

hich equation can be used to determine x, the cost of a pound of oranges?
A. 3.60+5/6x=4.35

B. 4.35+5/6x=3.60

C. 3.60x+5/6=4.35

D. 4.35x+5/6=3.60
Mathematics
2 answers:
dolphi86 [110]3 years ago
8 0

Answer:

A. 3.60+5/6x=4.35

Step-by-step explanation:

Total cost = milk + price per pound of oranges* number of pounds

We know the total cost = 4.35 and the cost of the milk = 3.60  and the number of pounds of oranges = 5/6

4.35 = 3.6 +5/6 * x


Illusion [34]3 years ago
4 0

Answer:

A. 3.60+5/6x=4.35

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Andrea bought 1 2/5 pounds of avocados at $4.20 per pound and ​ 2 1/
guapka [62]

Answer:

$14.43¢

Step-by-step explanation:

We are given; 1\frac{2}{5} pounds, 1 pound = $4.20 and 2\frac{1}{4} pounds,1 pound = $3.80 that Andrea bought.

Now we need to find her total cost. To do that, we must first find the cost of the avocados. To do so, let us set up a graph. But before that is done, convert 1\frac{2}{5} to a decimal. It is 1.4. Now we can set up a graph.

<u>Avocados</u>

\frac{4.2}{1}=\frac{x}{1.4}

Switch sides

\frac{x}{1.4}=\frac{4.2}{1}

Apply rule: \frac{a}{1}=a

\frac{x}{1.4}=4.2

Multiply both sides by 1.4

\frac{1.4x}{1.4}=4.2\cdot \:1.4

Simplify

x=5.88

So, her cost for avocados is $5.88¢

Now we must first find the cost of the avocados. To do so, let us set up a graph. But before that is done, convert 2\frac{1}{4} to a decimal. It is 2.25. Now we can set up a graph.

<u>Asparagus</u>

\frac{3.8}{1}=\frac{x}{2.25}

Switch sides

\frac{x}{2.25}=\frac{3.8}{1}

Apply rule : \frac{a}{1}=a

\frac{x}{2.25}=3.8

Multiply both sides by 2.25

\frac{2.25x}{2.25}=3.8\cdot \:2.25

Simplify

x=8.55

So, her cost for asparagus is $8.55¢

<u>Total cost</u>

Now that we have found out how much both of the fruits Andrea bought costs, we need to sum it up (meaning add it) to find the total cost:

$5.88¢ + 8.55¢ =

5.88 + 8.55 = 14.43

Therefore, Andrea's total cost of the fruits is $14.43¢

8 0
3 years ago
I don’t understand what this means
Colt1911 [192]

Answer:

This means that if you have that amount of those and you do whatever the rest of the question is.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a plane intersects a sphere, what is the shape of the resulting cross section?
lana66690 [7]
A circle is the answer

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me help me 10 points
Shtirlitz [24]

Answer:

arc BC = 84 degrees

Step-by-step explanation:

notice:

need to find n  before finding arc BC

(13n -16) + (7n + 12) + 6n = 360

13n + 7n + 6n  - 16 + 12  = 360

26n  - 4 = 360

26n = 364

n = 364/26  = 14

so arc BC = 6*14 = 84 degrees

3 0
2 years ago
There are 1,200 people at the beach. If 88% of them went in the water, how many people DID NOT go in the water?
kiruha [24]

Answer:

144 people

Step-by-step explanation:

88% = 0.88

We multiply the total number with 0.88 to see how many people went in the water:

1200(0.88) = 1056

To find the number of those who did NOT go in the water, we subtract the product from the total number:

1200 - 1056 = 144

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A video game store made a display of game console boxes shown at the right. The length, width, and height of each game console b
    5·1 answer
  • Phyllis paid $408 for new wall-to-wall carpeting in her living room. The carpeting was $12 per square yard, plus a $120 installa
    5·1 answer
  • A group of 12 runners each drink 64 ounces of water every day.How many ounces of water will they drink in 45 days?
    8·2 answers
  • Can I get an explanation on how to do this?
    6·2 answers
  • One solution of the quadratic equation X2 – 19x + 48 = 0 is 3. What is the other solution?
    7·1 answer
  • it takes 48 minutes for 10 people to paint 8 walls.how many minutes does it take 6 people to paint 9 walls?
    10·1 answer
  • A pair of equations is shown below.
    9·1 answer
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
    12·2 answers
  • The repairman charged $40 dollars for the visit and then $20 every hour it took him to repair the stove.
    12·1 answer
  • Calculate the side lengths of the given scale.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!