1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
3 years ago
12

Here are the questions:

Mathematics
1 answer:
yaroslaw [1]3 years ago
6 0

Answer:

Q1) 0.46 Q2)0.2333

Step-by-step explanation:

Q1) P=(4+12+7)/50 =0.46

Q2) P=7/(4+7+10+9)

You might be interested in
How do I solve this equation: -5/6b + 3/4 = 1/2b - 2/3 ?
Gre4nikov [31]
First get like things on the same side:
-5/6b - 1/2b= -2/3 - 3/4

Then find equivalent fractions to make the equation easier to solve.
-5/6b - 3/6b= -8/12 - 9/12

Then just add things together and solve.
-8/6b= -17/12
-8b= 6(-17/12)
-8b= -17/2
b= (-17/2)/-8
b= 17/16

You can then plug the answer back into the original question to make sure it is the correct answer.
3 0
3 years ago
Help fast and now plz
Stella [2.4K]
35 is the answer35 is the answer35 is the answer
5 0
3 years ago
P(x)-x^4-3x^2+kx where k is an unknown integer.
timurjin [86]

Answer:4

Step-by-step explanation:

P(2)

(2)

4

−3(2)

2

+k(2)−2

16−3⋅4+2k−2

2+2k

2k

k

​

=10

=10

=10

=10

=8

=4

​

5 0
3 years ago
Jessica saved a total of $58.50 to spend on school supplies. She wants to buy one backpack for $36.25 and she wants to spend the
Eduardwww [97]

Answer:

B. $36.25+$3.89x≤$58.50

Step-by-step explanation:

It has to be less than or equal to $58.50

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the cost of 4 pairs of Nikes if each pair is $365.68 along with 120 peaches that each cost $9.00? Help giving away 30 po
Nutka1998 [239]

Answer:

$2542.72 for everything

Step-by-step explanation:

$365.68*4=$1462.72 for the nikes

120*9.00=1080 for the peaches SO YOU ADD the $1462.72 and the *1080 which is $2542.72 for everything

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How much is two and two
    10·2 answers
  • Find The missing length
    14·1 answer
  • Describe four different subsets of a real numbers.
    9·1 answer
  • two trains depart Charlotte at the same time. one train heads North at 60 mph. there other train heads South at 40 mph. after 4
    7·1 answer
  • 5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
    7·1 answer
  • The points (2, 3) and (3, 6) fall on a particular line. What is its equation in slope-intercept
    14·1 answer
  • (-6, -2) and (5, 1) find the distance between these two points using the distance formula
    12·2 answers
  • Plz help me. I’m on a math test! I need to know if it’s A , B , C or D. Get back to me ASAP , thank you.
    14·1 answer
  • Please help..........................
    14·1 answer
  • Factor completely.<br><br> x2+7x−18<br><br><br> Answer now PLZZZZZ
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!