Answer:
The original price is $650
Step-by-step explanation:
There's an actual algebra method for this, but this is my method because I find it way easier to remember.
Since the most you can discount out of an item is 100% (well, it's considered free then) let's subtract 100 - 34, which is 66.
Now, turn it into a decimal because it makes the numbers easier- 0.66.
Since when you're finding the discount of an original price, you multiply the original price by the discount- instead for finding the original price for a discounted item we divide $429 by 0.66 instead, since when you divide a number by another number that's under 1 the quotient is a larger number.
So, 429 ÷ 0.66 = 650.
Therefore, the original price of the $429 sale price for a 34% discount is $650.
Step-by-step explanation:
(1) 4mn × 6mp × 3mnp
= 4 × 6 × 3 ( mn × mp × mnp)
= 72 × (m³n²p²)
72m³n²p²
sorry, I'm busy, won't be able to complete it
Answer:
B) 12.5%
Step-by-step explanation:
1. Find amount spent on clothes in July
$2800 * 8% = j
<em>j = $224</em>
2. Find amount spent of clothes in August
$224 + $126 = a
<em>a = $350</em>
3. Find the amount's percentage of the total
$350/$2800 = x
x = 0.125 = 12.5%
Answer:
3 hours
Step-by-step explanation:
In an hour there are 60 minutes to find the unit rate of problems per minute you divide 60/24 and get 2.5 multiply 2.5 by 72 get 180 in minutes that is 3 hours