1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EastWind [94]
3 years ago
13

Demand the demand function for a product is modeled by

Mathematics
1 answer:
lana66690 [7]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Given

Production is given by

P=5000\left [ 1-\frac{4}{4+e^{-0.002x}}\right ]

(a)when x=100

P=5000\left [ 1-\frac{4}{4+e^{-0.002\times 100}}\right ]

P=5000\left [ 1-\frac{4}{4+e^{-0.2}}\right ]

P=849.53\ units

(b)When x=500\ units

P=5000\left [ 1-\frac{4}{4+e^{-0.002\times 500}}\right ]

P=5000\left [ 1-\frac{4}{4+e^{-1}}\right ]

P=413

(c)When there is no limit in x i.e. x tends to \infty

P=5000\left [ 1-\frac{4}{4+e^{-\infty }}\right ]

P=5000(1-1)=0

as x increases value of P is decreasing

You might be interested in
A town has a population of 13000 and grows at 4.5% every year. What will be the population after 13 years, to the nearest whole
hodyreva [135]
23,039. 
y=13,000(1.045)^t
t=13
You get 1.045 because you add 1+ the percentage in decimal form.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy, 36 cans for $3.32, or 9 cans for $0.91 ?
valentina_108 [34]

Answer:

36 cans for $3.32

Step-by-step explanation:

36 cans = $3.32

1 can =$ 0.092

9 cans = $0.91

1 can = $0.01

0.09 and 0.1 the cheaper is 0.09 dollars so 36 cans for $3.32 is better

6 0
3 years ago
-4 (-3x-2)+4=60 can you help me plz ​
Ede4ka [16]
X = 4.

You have to distribute by multiplying -4 by the numbers between -3x and -2.

12x + 8 =60

Subtract the 8 from 60 to simplify the equation.

12x = 48

Divide 12 by 48 and get 4.

x=4
8 0
3 years ago
Delia's relative long jump length was recorded as 0. What does this mean?
Umnica [9.8K]
She either didn't have legs or never did long jump. 
8 0
3 years ago
Christine is riding her bicycle. She rides for 11.2 kilometers at a speed of 7 kilometers per hour. For how many hours does she
xxMikexx [17]

Answer:

1.6\ hours

Step-by-step explanation:

we know that

She rides for 11.2 kilometers at a speed of 7 kilometers per hour

Using proportion

Find how many hours does she ride

\frac{7}{1}\frac{km}{h} =\frac{11.2}{x}\frac{km}{h}\\ \\x=11.2/7\\ \\x=1.6\ hours

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve to the equation for y <br> 4x+2y=6
    10·2 answers
  • Triangle ABC is similar to Triangle DEF. What is the measure of angle DEF? Refer to image, please show work :)
    15·1 answer
  • The length of brook trout caught in a certain colorado stream has a mean of 14 inches and a standard deviation of 3 inches. what
    5·1 answer
  • What is the chance that we will have lightning or rain today?
    14·1 answer
  • In two or more complete sentences, describe how series and sequences relate to each other.
    8·1 answer
  • Need help solving. Prefer you show each step in solving.
    5·1 answer
  • 15x-3y=96 in slope intercept form
    8·2 answers
  • Rewrite the expression by combining like terms. 3y + 5x2 + 10x + 2x2 + 15x – 3y​
    9·1 answer
  • Guys please answer question #17 and 18 below please and thank you. Sorry about this photo has been rotated, I'm gonna try my bes
    14·1 answer
  • What is the value of the expression 10 + ( fraction 1 over 2 )4 ⋅ 48?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!