1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
3 years ago
14

An angle measures 44° more than the measure of a complementary angle. What is the measure of each angle?

Mathematics
1 answer:
Cerrena [4.2K]3 years ago
3 0

x +x+44= 180

2x=136

x=68

68° ; 112°

You might be interested in
josh bought followers for nancy. he spent a total of $14.85 and bought 13 flowers. if he knows lilies cost $1.25 and tulips cost
Serjik [45]

Answer:

x = lillies

y = tulips

x + y = 13

1.25x + .90y = 14.85

-1.25x - 1.25y = -16.25

1.25x + .90y = 14.85

-0.35y = -1.40

y = 4 tulips

x + 4 = 13

x = 9 lillies

(9 lillies, 4 tulips)

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
An architect designs a diagonal path across a rectangular patio. The path is 29 meters long. The width of the patio is x meters,
Marina86 [1]

Answer:

D: c^2 + (x+5)^2 = 841

Step-by-step explanation:

edge :)

4 0
3 years ago
Dairon needs 20 pieces of string 3/8 inch in length. He cut a 4 7/8 inch piece of string into pieces that are 3/8 of an inch lon
kramer
The 4 7/8 = 39/8 = 13 pieces of string, he needs 20 so he will need to cut 7 more pieces
8 0
3 years ago
Evaluate   by distributing and find the expression 
Elden [556K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Here now and full points it’s right here
Marina CMI [18]

Step-by-step explanation:

Don't make the lines i drew i wanted to make it for u easier to read it

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me I’m dumb and stupid :)
    10·1 answer
  • What does n equal? I thought it was 3 but I am not sure. 4n+2=7n
    5·1 answer
  • What is the prime factorization of 48?<br><br> 4 × 12<br> 2 4 × 3<br> 2 3 × 3 2<br> 2 3 × 6
    8·1 answer
  • John got a 20% discount at a sale. He got a new shirt for $12. What was the original price of the shirt?
    13·1 answer
  • A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Help click the picture to make it bigger!!! ASAP
    5·2 answers
  • Ruby has a points card for a movie theater.
    13·2 answers
  • Fully describe the single transformation
    12·1 answer
  • What’s the slope ?<br> Please help I’ll mark u as Brainliest
    14·1 answer
  • Can anybody measure this as an SSS, SAS, and ASA angles?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!