ANSWER:
For the first picture, it is the first answer. This is because of the Exterior Angle Theorem.
For the second picture, use the Exterior Angle Theorem again, but this time, solve for x.

The m∡B = 39°
Answer:
the last one
Step-by-step explanation:
Answer:
all work pictured and shown
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Step-by-step explanation:
i don't know that one sorry