1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
3 years ago
7

What times 17 -20 equals 180?

Mathematics
1 answer:
grigory [225]3 years ago
7 0

Answer:

60

Step-by-step explanation:

17-20=3. 60times3 equals 180. So 60

You might be interested in
Please help! Im so dumb ( -̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥᷄ ω-̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥̥᷅ )
klio [65]

ANSWER:

For the first picture, it is the first answer. This is because of the Exterior Angle Theorem.

For the second picture, use the Exterior Angle Theorem again, but this time, solve for x.

132 = x + (3x-24)\\132 = 4x - 24\\156=4x\\x=39

The m∡B = 39°

3 0
3 years ago
Which of the following is a parent function
agasfer [191]

Answer:

the last one


Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The equation of the line perpendicular to 5x+2y=20 and containing the point (5,10) is:
Luda [366]

Answer:

all work pictured and shown

8 0
3 years ago
Crafter's Warehouse sells 3 yards of gray tulle for $5.63. They sell 6 feet of black tulle for $3.58. Which tulle has the better
Sindrei [870]

Answer:

The black tulle is the better buy

Step-by-step explanation:

You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.

You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet

5.63/9 = 0.62555 per foot

3.58/6 = 0.59666 per foot

3 0
3 years ago
Use the graph below to determine which year was the fourth best year for unit sales
hoa [83]

Step-by-step explanation:

i don't know that one sorry

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a coupon on a bond similar to?
    12·1 answer
  • Please help with this question
    11·1 answer
  • What is estimate 353+328
    15·2 answers
  • Which one of the following symbols means less than
    10·2 answers
  • In this polygon, which angle is an interior angle?
    14·2 answers
  • Hey can u guys help me out please
    7·1 answer
  • 5 Points
    10·1 answer
  • A = p + prt solve for t
    5·1 answer
  • Lucy earns money each week for her allowance. Analyze the graph. How many weeks will it take for her to earn $120? if she gets $
    14·1 answer
  • Express 0.106 as a fraction
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!