1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ronch [10]
3 years ago
6

Can anyone tutor me on linear equations?

Mathematics
1 answer:
Naily [24]3 years ago
5 0
Linear equations----<span>an equation between two variables that gives a straight line when plotted on a graph.

if u need help u can pm me or post it on my profile


</span>
You might be interested in
X-(-6)=-2 EXPLAIN YOUR ANSWER
Zielflug [23.3K]

Answer:

If your asking for the Value of X the answer would be (-8)

Step-by-step explanation:

when your subtracting a negative, it's the same as addition, and if the equation should be equal to 2, then the answer would be (-8), because

(-8) - (-6) = -2.

8 0
3 years ago
What ordered pair is a solution of the equation y-3=5(x-2)
RideAnS [48]

Answer:

(0,-7)

Step-by-step explanation:

In this question, we need to find an ordered pair of (x,y)  

First we need to solve the equation for Y. It will be:

y-3=5(x-2)  

y=5x-10 +3

y= 5x -7

Then, using the equation you can find the value of y using the value of x. If x= 0 the calculation will be

y= 5x-7

y= 5(0) - 7

y=-7

The ordered pair will be: (0,-7)

3 0
3 years ago
F(X) = (x + 5)(x - 1)
marusya05 [52]

Answer:

X=-5 or X=1

Step-by-step explanation:

f(x)=(x+5)(x-1)

(x+5)(x-1)=0

x=-5 orx=1

4 0
2 years ago
65536, 256, 16, What is the next number?
Oduvanchick [21]
Hello,

x_{1} =65536\\&#10; x_{n+1} =\sqrt{ x_{n}}\\\\&#10;&#10; x_{1}=65536\\&#10; x_{2} =\sqrt{65536}=256\\&#10; x_{3} =\sqrt{256}=16\\&#10; x_{4} =\sqrt{16}=4\\&#10; x_{5} =\sqrt{4}=2\\&#10; x_{6} =\sqrt{2}\\&#10;...
==================================
7 0
3 years ago
What is the area of a trapozoid
user100 [1]

I hope this helped you tell me if you need help understanding

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Turkey sandwiches cost $2.50 and veggie wraps cost $3.50 at a snack stand. Ben has sold no more than $30 worth of turkey sandwic
    6·2 answers
  • What is the unit rate for 1500 m in six seconds
    7·2 answers
  • Write and evaluate the expression. Then, complete the statement.   three times the difference of nine and a number   Write and e
    7·2 answers
  • Alejandra works at corys coffee shop after school somedays. A customer orders comes to 4.70. The customer hands alejandra a $5 d
    15·1 answer
  • You have been asked to build a scale model of a restaurant out of bottle caps. The restaurant is 20 feet tall. Your scale is 2.4
    5·1 answer
  • Can someone help me please? Thanks!! :)
    6·1 answer
  • What is the greatest common factor of 5xy and 20x
    11·1 answer
  • Pls help, i wasn't paying much attention in class and this seems pretty hard for me :(
    13·2 answers
  • A Helicopter hovering at 1,750 feet begins descending at a rate of 250 feet per minute. How many minutes will it take the Helico
    5·1 answer
  • HAVE SOME POINTS HAOOY FRIDAY<br>​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!