1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luba_88 [7]
3 years ago
14

Find an equivalent ratio in simplest terms: 22 : 56

Mathematics
1 answer:
cupoosta [38]3 years ago
8 0

Answer: 11:23

Step-by-step explanation: because that is the simplest terms

You might be interested in
M2) Chris baked 702 cookies. She sold them in boxes of 18. After selling the boxes, she earned $136.50. What was the cost of one
Kazeer [188]
$3.50


702/18= 39 (so you have 39 boxes of cookies)
$136.50/39= $3.50 (so each box cost 3.5)
3.5 x 39= 136.5
3 0
3 years ago
1 day= ____________ seconds <br> Please show the work!!
Nimfa-mama [501]

Answer:

86400 seconds

Step-by-step explanation:

The unit of measurement "day" (symbol d) is defined as 86,400 SI seconds.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Assume that you mow lawns. If you charge $8 per lawn and find 4 people to pay
Anastaziya [24]
You would take in 22
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the solutions to the equation: <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%20-%204x%20%2B%205%20%3D%
Orlov [11]

Answer: I don't know what you wanted to be solved, but, I solved for x

Step-by-step explanation:

<u>Solved for x</u>

  • <u>x=(2\pm i\sqrt(6))/(2)</u>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mei does 6 problems in 18 minutes. How many can she complete in 12 minutes
Dmitriy789 [7]
Do cross multiplication

  <u>6</u>  =  <u>x</u>
 18    12

Now cross multiply

(6)(12) = (18)(x)

       72 = 18x

Divide both sides by 18
     
    
     <u>72</u>  = <u>18x</u>
     18      18

      4   = x

So tMei can complete 4 problems in 12 minutes.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What's 1394 divided by 36
    13·2 answers
  • If i is raised to an odd power, then it can not simplify to be
    7·2 answers
  • Pleaseeeee help me
    10·1 answer
  • (-5,10), (-11,-12)111
    11·1 answer
  • Which statement best explains why pollution stays within the Earth's atmosphere? *
    11·1 answer
  • Carpet costs $21.95 per square yard and the padding to put under it costs $2.55 per square yard. Felix plans to install padding
    8·2 answers
  • Which point best represents -2.7?
    11·1 answer
  • Find the volume for the regular pyramid.<br><br> 6 cu. units<br> 12 cu. units<br> 4 cu. units
    5·2 answers
  • Someone pls help me uh
    8·2 answers
  • Help answer with explanation please
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!