Answer:
I think you need to multiply 12 and 7 and then cut that in half
11 and 2/11 because 46 divided by 11 is 44 plus 2 is 46
Answer:
$ 1.32
Step-by-step explanation:
<u>Given </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>
- Cost of each Mott's Stick = $0.22 .
Now there are 6 sticks in an order . So the cost of six sticks will be ,
→ Cost = $ 0.22 × 6
→ Cost = $ 1.32
<h3>
Hence the cost of an order of sticks is $ 1.32 </h3>
The volume of a cube can be expressed as
Let V = volume
Let a = side length
V = a^3
We need to solve the formula to isolate the variable a. First, we must cube root each side.
∛(V) = a. With our new formula, we plug in 64 cube inches into V.
∛(64) = a.
4 = a.
The length of one side on our cube is 4 inches.
Answer:
A: 6 boxes right, 9 boxes down, 9 boxes left, connect back to start.
B: 3 boxes right, 9 boxes up, (diagonal 6 right, 12 down), 9 boxes up, 6 boxes right.
C: 1 box right, 2 boxes down, 1.5 boxes right, 1 box up, .5 box right, 2.5 boxes down, 3 boxes left, 3.5 boxes up to connect.
D: (diagonal 1 up, 1 right), 1 box right, (diagonal 1 down, 1 right), 1 box down, (diagonal 3 down, 3 left), 3 boxes left
Step-by-step explanation: