1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly_w [17]
3 years ago
11

A music store marks up the instruments it sells by 30%. If the store bought a guitar for $45, what will be its store price? Roun

d your answer to the nearest hundredth (second) decimal place.
Mathematics
1 answer:
slavikrds [6]3 years ago
8 0

Answer:

= 58.50

Step-by-step explanation:

We need to determine the markup

markup = original price * markup percent

markup = 45* 30%

markup = 45*.3

              =13.5

Add the markup to the original price

New price = 45+13.5

                  = 58.5

You might be interested in
The sum of a two digit number is 18. If the digits are reversed, the number remains the same. Find the number.
Yanka [14]
Answer: 99

Explanation: 9+9 = 18
and when you switch the order of the digits, it is still 99.

Hope that helps ;)

4 0
3 years ago
The mean is £175 and 3 employees earn more than the mean wage. Why do so few staff earn more than the mean wage??
ivolga24 [154]
Perhaps you can make your problem easier by saying: Why do so few members of the staff earn more than the Minimum Wage (MW)? Perhaps they work harder, perhaps they have been there longer, etc.There can be many reasons.
6 0
3 years ago
The members of a cooking club are making cakes, which they will sell at a street fair for $14 apiece. It cost $22 for a booth at
tangare [24]
Is the amount of cakes estimated or rounded??
8 0
3 years ago
What is the unit price for a piece of cheese if 3.25 pounds costs $19.50?
Stolb23 [73]

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

divide 19.50 by 3.25

3 0
2 years ago
Austin drove 455 miles in 7 hours.
Effectus [21]

Answer:

9 hours

Step-by-step explanation:

455/7 gives you the mph

which is 65

then divide 585 miles by the mph (65)

585/65

= 9 hours

3 0
2 years ago
Other questions:
  • a restaurant owner bought 4 boxes of disposable cups for $145 , with each box containing 1,656 cups. if he wanted to divvy up th
    8·1 answer
  • Can you factor 25m^2-10mn+n^2
    12·1 answer
  • 8 customers entered a store over the course of 10 minutes.
    7·1 answer
  • What is the area of this polygon?
    6·1 answer
  • How much is a 10% tip on a $25 bill
    13·2 answers
  • Okay so we have this question of the week thing and this week our answer is 8 so i need a algebra problem that is a two step equ
    5·1 answer
  • 1.5÷5.46 show your work
    12·1 answer
  • Determine the slope and y-intercept from the following equation<br><br> y = (32) x + 3
    9·2 answers
  • The price of a mug is $5.40. The sales tax on the mug is 50.38.<br> What is the tax rate?<br> %
    9·1 answer
  • What is the next term of the arithmetic sequence? 3,9,15,
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!