1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anvisha [2.4K]
3 years ago
9

Evaluate the function f(x) at the given numbers (correct to six decimal places).

Mathematics
1 answer:
statuscvo [17]3 years ago
8 0

Answer:

The values of given function are shown in the below table.

Step-by-step explanation:

The given function is

f(x)=\frac{x^2-5x}{x^2-x-20}

Simplify the given function.

f(x)=\frac{x(x-5)}{x^2-5x+4x-20}

f(x)=\frac{x(x-5)}{x(x-5)+4(x-5)}

f(x)=\frac{x(x-5)}{(x+4)(x-5)}

Cancel out the common factor.

f(x)=\frac{x}{x+4}

Substitute x=5.5 in the above equation.

f(5.5)=\frac{5.5}{5.5+4}

f(5.5)=\frac{5.5}{9.5}

f(5.5)=0.57894736842

f(5.5)\approx 0.578947

Similarly find the value for all values of x.

The values of given function are shown in the below table.

You might be interested in
Divide<br> 2/3 divided by 1/6<br> =
ELEN [110]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help I’ll give brainliest
Minchanka [31]

Answer:

the answer which you have opted is perfect

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
X²+2x+<br> hacer la expresion un cuadrado perfecto
ch4aika [34]
=xx(x+2) es mi respuesta
3 0
3 years ago
What's the reciprocal of 6⁄5
Alik [6]

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

the reciprocal of any fraction is the fraction flipped

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which products result in a difference of squares or a perfect square trinomial? Check all that apply.
yawa3891 [41]
(5x + 3)(5x – 3)
(7x + 4)(7x + 4)
(x – 9)(x – 9)
(–3x – 6)(–3x + 6)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A ghost on a 135 feet cliff perpendicular (at 90 degrees) to the ground looks down at an angle of 16 degrees and sees a
    7·1 answer
  • Help me please!!! I’m going to fail
    7·2 answers
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • Select one number from each column to show the part that Lilly shaded
    12·1 answer
  • Answer the question below in the image
    7·1 answer
  • 16(a - 2) + 3(10 - a)
    11·2 answers
  • Multiply the two fractions (1/2)(2/5). Simplify your answer.
    12·1 answer
  • Select the graph that represents the inequality below NO LINKS
    13·1 answer
  • Evaluar lo siguiente.<br> - 10+5 = 1
    6·1 answer
  • 'a rectangular playground is 8 meters wide. it is 3 times as long as it is wide.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!