1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julia-pushkina [17]
3 years ago
8

WILL GIVE BRAINEST If f(x)=5x^2-3....

Mathematics
1 answer:
AlladinOne [14]3 years ago
3 0
<span>(f−g)</span><span>(x)</span>=<span>f<span>(x)</span></span>−<span>g<span>(x<span>)
plug every thing in </span></span></span>5<span>x2</span>−3−<span>(<span>x2</span>−4x−8<span>)
then solve </span></span>5<span>x2</span>−3−<span>x2</span>+4x+<span>8
</span>=4<span>x2</span>+4x+<span>5</span>
You might be interested in
The rectangular prism has a base that is 3 \times 9\text{ m}3×9 m3, times, 9, start text, space, m, end text and a height of 2\t
lawyer [7]

Answer:

Volume of green house = 54 m³

Step-by-step explanation:

Given:

Base = 3m x 9m

Height of house = 2 m

Find:

Volume of green house

Computation:

Volume = lbh

Volume of green house = 3m x 9m x 2m

Volume of green house = 54 m³

8 0
3 years ago
Factor the algebraic expression<br><br> 18a + 15=
Feliz [49]

18a+15

making a subject of formular

a=18-15

=3

4 0
2 years ago
Kyle wants to make $10,000 in gift cards. Each gift card is worth $100 and costs 1,200,000 in points. How many points does Kyle
OleMash [197]
Kyle needs 100 $100 gift cards to reach $10,000 in gift cards (100x100=10,000). Each gift card is 1,200,000 points so 100x1,200,000=120,000,000. Kyle needs 120,000,000 points to make $10,000 worth of gift cards.
6 0
3 years ago
Izzie thinks of a number
Rama09 [41]
I believe the number is 406,152
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Charlie runs ata speed of 3 yards per second. about how many miles per hour does charlie run?
DochEvi [55]

(3 yard/sec) x (3,600 sec/hr) x (1 mile / 1,760 yard) =

   (3 x 3,600 / 1,760)  (mile/hour)  =  6.136... mph (rounded)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 276 nickels. How many whole dollars can be made from this and with how many nickels left over?
    5·1 answer
  • Name plane P and two more ways
    12·1 answer
  • The cost of producing 4 metal units is 204.80. The cost of producing 8 units is 209.60. What is the cost to produce 12
    9·2 answers
  • What is the equation of the line that passes<br> through the points (4, -3) and (2, 3).
    10·1 answer
  • I need help with this problem for math.
    11·1 answer
  • If you earn $600 per month at your part-time job, and save 75% of that, how much
    15·2 answers
  • Constant of proportionality characteristics what are some?
    14·1 answer
  • Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
    11·1 answer
  • Papyrus or Undyne? YEET
    8·2 answers
  • What is the quotient of 1/3 divided by 4/5?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!