1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harman [31]
4 years ago
9

What’s the correct answer for this question?

Mathematics
1 answer:
zhannawk [14.2K]4 years ago
6 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

It would be a cone with a radius of 4 units rotating around y-axis.

You might be interested in
K (x) = 6x + 100 <br> k(-5) = ?
siniylev [52]

Answer:

im not super sure but i think its 70

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Han and Priya were making a kite. Han cut out a piece of fabric so
Lemur [1.5K]

A kite is a <em>quadrilateral</em> which has <u>two</u> equal adjacent sides. Therefore <em>measuring</em> the lengths a<u>ccurately</u> would make the pieces of wood <em>perpendicular</em>. Since the diagonals of a kite are at <em>right angle</em> to each other.

<u>Quadrilaterals</u> are shapes which has four straight sides. Examples are; square, trapezium, kite, rectangle etc.

A <u>kite</u> is a shape which has <em>adjacent</em> sides to have equal lengths. It has two diagonals, and one <em>line of symmetry</em>.

The <em>lengths </em>of the sides of the <u>fabric</u> being exact imply that the pieces of wood would be perpendicular as suggested by Priya when fixed appropriately to the piece of fabric. This is because the diagonals of a <em>kite</em> are always <u>perpendicular</u>. Thus measuring the angles as suggested by Han is <u>not</u> necessary.

Visit: brainly.com/question/21979359

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Carmen has taken out a loan for $800 to buy a car. She plans to pay back the loan at a rate of $40 per month. Ramona has borrowe
koban [17]

Answer:

800 ÷ 40

=20

It will take Carmen 20 to pay back her loan

7 0
3 years ago
The cost of 3 kg of apples and 6 kg of oranges is Rs 300. If the cost of 1 kg of oranges is Rs 30, find the cost of 8 kg of appl
noname [10]

Answer:

Cost of 1 = 30

So cost of 8kg apples=8*30

=240

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
You roll fair6-sided die what is P(roll a 2)?
creativ13 [48]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

It is a 6 sided die, so you have 6 possibilities, so that is going to be you denominator.

There is only one number 2 on the die, so you have 1 as your numerator.

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 96 ounces equals how many pounds
    12·1 answer
  • Darryl can paint a fence in nine hours. Alberto can paint the same fence in eight hours. Find how long it would take them if the
    10·1 answer
  • Joel is laying pipe for a sprinkler system before he plants his lawn. The lawn is a rectangle, 15 feet long and 8 feet wide. He
    10·2 answers
  • Estimate the product of 41.03 x 0.513.
    14·1 answer
  • I need help with the amount after 60 hours
    15·1 answer
  • I will give you Brainiest if you are right.
    9·2 answers
  • Could someone please help in the middle of a 50 questioned cumulative math exam Ive already finished 10 questions I need help I
    11·2 answers
  • I need help on how to solve this type of question
    12·1 answer
  • The numbers 7, 11, 12, 13, 14, 18, 21, 23, 27, and 29 are written on separate cards, and the cards are placed on a table with th
    8·1 answer
  • I NEED HELP FAST! Which of the following sets of numbers could not represent the three sides of a triangle?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!