1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
3 years ago
12

the length of a rectangle is 3 times the width. If the length is increased by 4 cm and the width is decreased by 1 cm, the perim

eter will be 102 cm. Find the dimensions of the original rectangle.

Mathematics
1 answer:
N76 [4]3 years ago
6 0

Answer:

L=36, W=12

Step-by-step explanation:

In the attached file

You might be interested in
One of the diagonals of a rhombus is thrice as the other. The area of the rhombus is 54 sq.Cm. The sum of the length of the diag
Colt1911 [192]

Answer:

Step-by-step explanation:

let one diagonal=x

other diagonal=3x

area=1/2 (x±3x)=3/2 x²=54

x²=54×3/2=81

x=9 cm  

3x=3×9=27

sum of diagonals=x+3x=4x=4×9=36 cm

5 0
3 years ago
Find the quotient 7/9 divided by 5/6
Blizzard [7]
7/9 divided by 5/6 = 14/15
in decimal for it would be 0.93
3 0
3 years ago
What is 7.2 times 10 to the 7th power times 14.6 x 10 to the 5th power?
Alexxx [7]

7 x 10^{7}  times 14.6 x10^{5}

<em>Multiply 7 and 14.6 and add exponents</em>

Final Answer 102.2 and 10^{5}

hope that helps :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of i^3?
Pavel [41]

Answer:

the answer is -i

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Only number 6. ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍
djverab [1.8K]
The answer is 6, 4 divided by 2/3 =6
if you need to show your work just multiply by the reciprocal :)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Comparing fractions 1/3 to 2/3
    8·2 answers
  • Elaine had m dollars in her checking account. On December 8, she deposited $1,200, r dollars, and $568.90. She also cashed a che
    11·1 answer
  • Explain this three questions please
    15·1 answer
  • A rectangular lot whose perimeter is 340ft is fenced along three sides. An expensive fencing along the lot's length cost $42 per
    5·2 answers
  • First try was incorrect
    15·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • Find the number between 100 and 999 such that
    9·1 answer
  • State the correct answers.​
    9·2 answers
  • Is π11 a real number?​
    12·1 answer
  • 100 POINTS!!! Please solve this question step by step and explain each step for 100 points.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!