1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Roman55 [17]
3 years ago
7

Suppose that there are two types of tickets to a show: advance and same-day. The combined cost of one advance ticket and one sam

e-day ticket is $50 . For one performance, 20 advance tickets and 40 same-day tickets were sold. The total amount paid for the tickets was $1700 . What was the price of each kind of ticket?
Mathematics
1 answer:
____ [38]3 years ago
6 0
We can set up 2 equations given the information.
Let the price of advance ticket be represented by A and same day ticket by S

A + S = 50
20A + 40S = 1700

Solve for A in the first equation by subtracting S on both sides.
U will get A = 50 - S

Now substitute 50 - S for A in the second equation.

20 (50 - S) + 40S = 1700
1000 - 20S + 40S = 1700
20S = 700
S = 35

Same day ticket costs $35 and advance ticket costs $15
You might be interested in
A bunch of 6 bananas costs $3.54. What is the unit rate?
mr_godi [17]
Divide 6 by 3.54
The quotient would be 1.69
Your answer is that the unit rate is $1.69 per banana
7 0
3 years ago
Use the interactive spinner to simulate who among Elisondra and her three friends will order first during 40 restaurant visits.
Marina CMI [18]

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 3 more answers
Find the surface Area.
vesna_86 [32]

Answer:

it's 400

Step-by-step explanation:

just do it like this I guess 5 × 8 × 10

8 0
3 years ago
Consider a parallelogram with vertices at (0, 3), (2, 0), (4, 2), and (2, 5).
goldenfox [79]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

So a reflection over the x is a change in the y value.

Only point (2,0) is on the x-axis, so it will not move.

4 0
2 years ago
What is 245 divided by 2?
olga nikolaevna [1]

Answer:

122.5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose both employees work the same amount of time determine which employee earns more money
    10·1 answer
  • Which numbers are the extremes of the proportion shown below
    13·1 answer
  • I don’t understand this and it’s due tomorrow. Pls help
    15·1 answer
  • Write a compound inequality that represents the situation:
    6·2 answers
  • Jose needs 1/3 cups of sugar to make 1/4 of a cookie recipe. How much sugar does he need to make the entire recipe?
    6·1 answer
  • A computer downloads a movie at a constant rate
    6·2 answers
  • Maya sells candles to her 5 neighbors. Each neighbor buys 2 boxes of candles. There are 6 candles in each box. What is the total
    15·1 answer
  • Lola sold $2030 in ads, Ahmed sold $1540, and Tommy sold $1800. What fraction of the total sales did each salesperson sell?
    6·1 answer
  • You drink a beverage with 120 mg of caffeine. Each hour, the caffeine in your system decreases by about 12%. How long until you
    6·1 answer
  • A dependent means t-test determines if the differences between scores on the pretest and posttest measures differ significantly
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!